Już niedługo w Tatrach i innych polskich górach rozpocznie się letni sezon turystyczny. Jak przygotować się kondycyjnie do wyjazdu w góry, aby móc osiągnąć zamierzony cel wędrówki, w spokoju cieszyć się pięknem krajobrazów, a na drugi dzień nie być obolałym?
Zadyszka, ból mięśni i zakwasy mogą odebrać radość z najpiękniejszych górskich widoków. Doświadczeni piechurzy i osoby aktywne fizycznie na co dzień raczej nie będą mieć problemów z pokonaniem dłuższych tras. Jednak przyjeżdżający w góry raz do roku oraz osoby prowadzące siedzący tryb życia, przed przyjazdem powinny zatroszczyć się o swoją kondycję.
Im wcześniej, tym lepiej
Będzie to bardziej wymagające dla osób spędzających większość czasu na siedząco i nie uprawiających regularnie żadnych aktywności fizycznych. Wyjście w góry na kilkugodzinny spacer może być dla ich organizmu prawdziwym szokiem, który raczej nie pozostawi po sobie miłych wspomnień. Takie osoby powinny pomyśleć o odpowiednim przygotowaniu swojej kondycji jak najwcześniej. Najpierw za sprawą codziennych czynności, takich jak kilkunastominutowy spacer czy pokonanie kilku pięter po schodach.
Przyzwyczaić się do wysiłku
Kolejny krok to dłuższy, około godzinny trening, najlepiej 2-3 razy w tygodniu. Dla podniesienia sprawności i wytrzymałości doskonałe efekty przyniosą dyscypliny, takie jak bieganie czy pływanie. Jeśli nie jesteś ich fanem, godzina spędzona na spacerze czy jeździe rowerem także przyniesie dobre rezultaty. Co ważne, nie musi być to aktywność męcząca i wyciskająca siódme poty. Najważniejsze w przygotowaniu kondycji do wyjazdu w góry jest to, aby była to aktywność regularna, która przyzwyczai organizm do wysiłku. Gdy planowane są dłuższe i bardziej wymagające trasy, oprócz wytrzymałości i ogólnej sprawność, warto wzmocnić mięśnie, np. na siłowni. Takie przygotowanie nie tylko pomoże w pokonywaniu górskich tras, ale przyniesie wiele korzyści dla zdrowia, sylwetki i dobrego samopoczucia na co dzień.
You must be logged in to post a comment.