Idealne miejsce na weekend – Wiedeń

W prestiżowym rankingu ośrodka Mercer Wiedeń już od dziewięciu lat jest uznawany za jedno z najlepszych miejsc do życia na świecie. Aby poznać uroki stolicy Austrii nie trzeba się do niej przeprowadzać. To rewelacyjne miejsce na weekendowy wypad z Polski.

Szukasz miasta na kilkudniowy wypad? Koniecznie rozważ Wiedeń, który jest to miejscem idealnym zarówno dla młodych, jak i starszych osób. Stolica imperium Habsburgów była atrakcją turystyczną już w XIX wieku, kiedy jak magnes przyciągała ludzi pragnących obcować ze sztuką i kulturą. Dziś doskonale czują się w nim zarówno rodziny z dziećmi, jak i młodzież czy zakochane pary. To leżące niezbyt daleko od Polski miasto podbija serca miłośników sztuki, dobrego jedzenia i spragnionych rozrywki rozrywki.

Stolica kultury przełomu wieków

Poznawanie Wiednia warto zacząć od spaceru po mieście. Zanim przekroczy się próg galerii lub muzeum, warto obejrzeć jego ulice, parki, bulwary, place. To, co dziś zachwyca w Wiedniu to widoczny już na pierwszy rzut oka szacunek dla historii i tradycji, połączony z nowoczesnością. Szczególną cechą Wiednia jest bogactwo secesyjnych pamiątek, dzięki którym miasto urzeka przyjezdnych swoją wyjątkową urodą. Na przełomie XIX i XX wieku Wiedeń był artystycznym i intelektualnym centrum Europy. To właśnie w tym miejscu zrodziło się wiele idei przełomowych dla epoki. Najsłynniejsi ludzi nauki i twórcy tego czasu, związani z Wiedniem to m.in. twórca psychoanalizy Zygmunt Freud, kompozytor Gustaw Mahler, czy geniusz stylu secesyjnego malarz Gustav Klimt. Secesyjne budynki Wiednia zostały zaprojektowane przez najsłynniejszych architektów tego stylu – Otto Wagnera i Josefa Hoffmana. Wiedeń pieczołowicie pielęgnuje pamięć o epoce fin de sieclu, o czym świadczy tematyka wystaw w muzeum, repertuar sal koncertowych, a nawet atmosfera kawiarń. Tutaj naprawdę można poczuć klimat tego niezwykłego czasu w dziejach europejskiej kultury.

Wiedeń – miasto sztuki

Stolica Austrii jest pełna najwyższej klasy zabytków. Jednym z najważniejszych miejsc w mieście jest plac św. Stefana, na którym znajduje się piękna gotycka katedra, której budowę rozpoczęto już w XIV wieku. Inne ważne zabytkowe świątynie Wiednia to najstarsza świątynia – kościół św. Ruperta, kościół Kapucynów z grobowcem Habsburgów, słynny barokowy kościół św. Karola Boromeusza. Wiedeń to także miasto pełne interesujących muzeów, takich jak Muzeum Historii Sztuki z nietuzinkową kolekcją dzieł światowego malarstwa. Znajdują się w niej bogate zbiory obrazów Rembrandta, Holbeina Młodszego, Velazqueza, Breugela Starszego. Prawdziwą gratką dla turystów jest także Dzielnica Muzeów – kompleks muzeów i galerii, butików, lokali. Zwiedzając Wiedeń nie można ominąć Hofburgu – pałacu cesarzy z dynastii Habsburgów. Także tu, oprócz starego i nowego pałacu, znajdują się liczne muzea. Wiedeń dawnych epok to miasto wielkiej muzyki. Przypomina o tym Dom Muzyki, poświęcony sławnym kompozytorom i Dom Mozarta, w którym można dowiedzieć się wszystkiego o rodzinie jednego z najsłynniejszych muzyków w dziejach świata.

Kulinarne tradycje Wiednia

Zwiedzanie Wiednia warto wzbogacić o poznanie tutejszej kuchni. Choć nie jest tak znana jak włoska czy francuska, także na kartach wiedeńskiego menu nie brakuje słynnych i naprawdę pysznych potraw. Wśród nich znajduje się sznycel po wiedeńsku, szpecle, zupa z czosnku niedźwiedziego, sałatka ziemniaczana i Tafelspitz – sztuka chudej wołowiny z rosołu, podawana z ziemniakami, sosem cebulowym, chrzanem i jabłkiem. Oddzielna karta wiedeńskiego menu to napoje alkoholowe – lokalne piwa i wina z tutejszych winnic. Co na deser? W Wiedniu wypada polecić tylko jedno – strudel z jabłkiem lub serem, podawany na ciepło z sosem waniliowym. Warto pamiętać, że Wiedeń to także miasto kawy. Właśnie w tym mieście w XVII wieku powstała pierwsza w Europie kawiarnia, którą po bitwie z Turkami założył Polak.

Choć Wiedeń może poszczycić się bardzo bogatymi tradycjami z dziedziny kultury i sztuki, jest to także bardzo nowoczesne i tętniące życiem miasto. Znajdują się w nim liczne sklepy – sieciówki butiki, idealne dla miłośników stylu vintage oraz targi staroci i targowiska z niezwykle obfitym wyborem warzyw, owoców, serów, ryb, owoców morza. Wieczorem Wiedeń zamienia się w raj dla fanów rozrywki. Największa dyskoteka znajduje się w Praterdome na placu Riesenradplatz. Znakomite kluby można znaleźć na przykład w arkadach kolejki na ulicy Gürtel, nad Kanałem Dunajskim. Wiedeń oferuje świetną rozrywkę nie tylko dla dorosłych. Na starsze dzieci czeka słynny diabelski młyn o wysokości prawie 65 metrów, z którego rozpościera się najlepsza panorama Wiednia. Inne atrakcje wiedeńskiego wesołego miasteczka to labirynt, gabinet śmiechu, domy strachu, trampoliny, latający dywan, liczne kolejki, karuzele. Praterturm to jedna z największych na świecie karuzela łańcuchowa mierząca 117 metrów, która porusza się z prędkością 60 km/godz. Park można także zwiedzać kolejką parową. Na najmłodszych czeka mniejszy diabelski młyn, dawne podziemne kolejki oraz góra lodowa, prowadząca do bajkowej krainy pingwinów i niedźwiedzi polarnych.