Hotel czy hostel – co wybrać na wyjazd?

Wybierając się na wyjazd, trzeba odpowiedzieć sobie na jedno, ważne pytanie – hotel czy hostel? Tutaj wiele zależy od tego, jaki mamy przeznaczony budżet na tego typu wyjazd, ale nie tylko pieniądze mają tutaj znacznie. Pod uwagę trzeba wziąć wiele kwestii, a wśród nich także to, jak wiele wymagamy od miejsca, gdzie będziemy nocowali. Jakie są plusy i minusy każdego z miejsc oraz co najlepiej wybrać?

Czym różni się hotel od hostelu?

Wyjazdy służbowe czy turystyczne sprawiają, że trzeba znaleźć dla siebie odpowiednie miejsce noclegowe. Jeżeli podróż planujemy samodzielnie, a nie przez agencję lub nie załatwia nam tego pracodawca, staniemy przed wyborem – hotel czy hostel. Choć nazwy obu typów obiektów są do siebie zbliżone, to te się od siebie różnią. I to w niektórych kwestiach dość mocno. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie ma określonego standardu, który muszą spełniać hostele, więc wiele zależy tutaj od samego miejsca.

Hostel – najważniejsze założenia

Hostele to zazwyczaj o wiele mniejsze budynki, niż standardowe hotele. Znajdziemy w nich oczywiście pokoje do wynajęcia, ale ich standard będzie różnił się w zależności od tego, jakie miejsce wybierzemy. Możemy znaleźć hostele z pojedynczymi pokojami, ale także takimi, gdzie może nocować kilka osób. Mowa tutaj o pokojach koedukacyjnych, a więc takich, gdzie oprócz nas znajdą się także inni mieszkańcy. Nie każdemu taka opcja może odpowiadać, ale za takie noclegi zapłacimy zdecydowanie mniej. W hostelach często można spotkać jedną, wspólną łazienkę dla gości obiektu. Jednak dzięki temu cena noclegu jest o wiele niższa. W wielu przypadkach wyżywienie także nie jest zapewniane (nawet śniadania).

Hostele należą więc do grupy „tanich noclegów”, ale mają także inne plusy. Przede wszystkim lokalizacja. Często tego typu obiekty zlokalizowane są w centrach miast lub bardzo blisko ważnych punktów turystycznych. Planując wakacje i zwiedzanie można więc znaleźć miejsce, które będzie „rzut beretem” od interesujących nas punktów do zwiedzania. To też miejsca, gdzie mogą zrodzić się cudowne przyjaźnie, a szczególnie wtedy, kiedy wybierze się pokój koedukacyjny z osobami, których wcześniej się nie znało.

Hotel – wysoki standard i udogodnienia

Hotele to placówki o innym standardzie. Rzadko kiedy znajdziemy w nich możliwość wynajęcia pomieszczeń koedukacyjnych czy ze wspólną łazienką. Hotele zazwyczaj skupiają się na tym, by odpowiednio dobrze przygotować swoje pokoje tak, by klientom niczego nie brakowało. Mówimy więc tutaj o osobnej łazience, dostępie do sieci Wi-Fi czy telewizji. W hotelach można też spotkać się z wyższym standardem, ale to już uzależnione jest od konkretnego miejsca. Istnieją placówki, które charakteryzują się najwyższym, pięciogwiazdkowym standardem, ale znajdziemy też takie, które mają jedną gwiazdkę lub żadnej.

Hotele, a szczególnie te wielkopowierzchniowe, najczęściej znajdują się na obrzeżach miast. Można jednak znaleźć podobne obiekty także w samych miastach, które słyną z turystyki lub też biznesu. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że cena za nocleg może być tam naprawdę wysoka. Wiele jest bowiem uzależnione od lokalizacji oraz standardu obiektu. Im większy standard, tym na większą liczbę udogodnień można liczyć. Wśród nich mogą znaleźć się posiłki, które dostarczane są prosto do pokoju lub nawet dostęp do basen czy hotelowej siłowni. Wiele z nich ma także dostęp do swoich parkingów, co w przypadku hosteli jest jednak rzadkością.

Co wybrać – hotel czy hostel?

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co lepiej się sprawdzi w podróży – hotel czy hostel. Wiele zależy od wymagań, które mamy oraz zasobności naszego portfela. Wybierając nocleg w hostelu, więcej pieniędzy można wtedy przeznaczyć na poznawanie samego miasta i jego atrakcji turystycznych. Trzeba jednak pogodzić się wtedy z pewnymi brakami w samym obiekcie. Jeżeli jednak planujemy całe dnie spędzać na zwiedzaniu czy innych aktywnościach, nocleg w w tym miejscu to może być najlepszy wybór.

Jeżeli zależy nam jednak na jak najlepszym standardzie, to zdecydowanie lepszą alternatywą będzie nocleg w hotelu. Osobne pokoje, obsługa oraz przede wszystkim prywatność. Podczas podróżowania samochodem, ważny jest także parking, a to większość obiektów gwarantuje bez problemu. Jeżeli przewozimy ze sobą wartościowe rzeczy, zawsze można także skorzystać z sejfu.

Niezależnie od tego, którą opcję się wybierze, warto próbować nowych miejsc. Hotele i hostele są obiektami, które mogą zagwarantować nam sporo, ale wiele zależy od tego, jak sami podchodzimy do wyjazdów. Warto próbować znaleźć miejsce noclegowe, które dam na swobodę i zapewni odpowiedni spokój podczas wieczornego odpoczynku po intensywnym dniu. To doskonała okazja do tego, by poznawać nowe miasta i odkrywać nowe rzeczy. Warto dać im szansę.

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading