W góry zimą – co zabrać ze sobą cz.1

Nie każdy wybiera się w góry zimą po to, aby poszaleć na stoku. Po łatwych trasach zimą mogą spacerować nawet zwykli turyści, trzeba jednak pamiętać, że spacerowanie po górskich trasach zimą zawsze wymaga odpowiedniego przygotowania.

Prowiant i termos
O ile dzień spędzony przed komputerem to wydatek energetyczny rzędu 2000-3000 kalorii, kilkugodzinny marsz w górach zwiększa tę liczbę kilkukrotnie. Zapasy kalorii podczas zimowego spaceru koniecznie trzeba uzupełniać na bieżąco, w przeciwnym razie bardzo szybko stracimy siły na dalszy marsz. Niezwykle istotne jest także uzupełnianie płynów, których wbrew pozorom podczas spaceru na zimnie traci się bardzo dużo. Należy to robić regularnie, nawet jeśli nie odczuwa się mocnego pragnienia.

Zapasowe ubranie
O tym, jak duże znaczenie ma dobór odpowiedniego stroju na zimowy spacer po górskiej trasie nie trzeba nikogo przekonywać. Warto jednak mieć na uwadze, że zimą w górach organizm wychładza się wiele szybciej niż w innych warunkach, mają na to wpływ rozmaite czynniki – atmosferyczne, kondycja piechura danego dnia. Nawet doświadczony taternik nie jest w stanie przewidzieć wszystkiego, dlatego w plecaku zawsze powinien znaleźć się dodatkowy polar, rękawice, suche skarpety. Najlepiej wybierać odzież przeznaczoną do trekkingu, wykonaną ze specjalnych termoaktywnych tkanin, które zapewniają komfort cieplny, wentylację i suchość. Te właściwości mogą mieć ogromne znaczenie, np. w przypadku konieczności wydłużenia trasy marszu.

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading