Gołuchów – magnacka rezydencja i leśne muzeum

Zamek w Gołuchowie jest uznawany za jedną z największych atrakcji Wielkopolski. Ta wzorowana na francuskich zamkach znad Loary budowla urzeka nie tylko piękną architekturą, ale także bogatymi zbiorami sztuki pochodzącym ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu. W zabytkowych budynkach rezydencji znajduje się kolejna atrakcja – Muzeum Leśnictwa.

W stylu zamków znad Loary

gołuchów
fot. wikimedia.org

Początki zamku w Gołuchowie są związane z rodem Leszczyńskich i sięgają II połowy XVI w. Jego charakterystyczna sylwetka to efekt XIX-wiecznej przebudowy zleconej przez Izabellę z Czartoryskich – słynną miłośniczkę sztuki. Izabella sprowadziła z Francji znakomitych artystów, którzy przebudowali rezydencję na wzór królewskich zamków znad Loary. Wnętrza głuchowskiego zamku prezentują się jeszcze ciekawiej. Niemal w każdym sali znajduje się oryginalny rzeźbiony kominek oraz liczne dzieła sztuki częściowo pochodzące ze znanej kolekcji Izabelli Czartoryskiej. Inne obiekty to eksponaty ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu, które dziś jest gospodarzem na gołuchowskim zamku. Budowlę otacza urokliwy park w stylu angielskim. Znajduje się w nim ok. 80 tysięcy drzew i wiele gatunków zwierząt, np. bóbr europejski.

Oko w oko z żubrem

gołuchów
fot.regionwielkopolska.pl

Aby trafić do Muzeum Leśnictwa nie trzeba szukać daleko. Znajduje się w zabytkowych obiektach należących do kompleksu rezydencji: „Oficynie”, „Owczarni”, „Powozowni” i „Dybulu”. Ekspozycje mają na celu ukazanie bogactwa polskich lasów, ale także pracę leśników i rozwój techniki leśnej. W budynkach można obejrzeć bardzo ciekawe wystawy stałe, a wśród nich m.in. „księgi drzewne”, wykonane z drewna różnych gatunków drzew oraz liści, szyszek, nasion, pyłków i korzonków. Każda księga to wraz z opisem prawdziwe kompendium wiedzy na temat danego gatunku. Ekspozycja poświęcona technice leśnej pozwoli odkryć jak w dawnych czasach uzyskiwano produkty, takie jak węgiel drzewny czy smoła, a odwiedzenie Pokazowej Zagrody Zwierząt to rzadka okazja do poobserwowania stada żubrów.

Gołuchów można odwiedzać przez cały rok, jednak szczególnie atrakcyjnie jest tam w okresie wiosenno – letnim. W tym czasie na zwiedzanie i odpoczynek w rozległym parku warto zarezerwować sobie cały dzień.

Zdjęcie główne: www.opencaching.pl

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading