Wykorzystując głębię ostrości można nadać zdjęciom wyjątkowy nastrój. Jak posługiwać się nią świadomie, aby uzyskać niezwykłe efekty na fotografii?
Głębia ostrości – po co się ją stosuje?
Głębię ostrości można regulować i dostosowywać do własnych celów, np. wyeksponowania jednego elementu i ukrycia mało ciekawego tła, skupienia wzroku widza na konkretnym, wyostrzonym obiekcie. Świetnie sprawdza się w fotografii portretowej, aktach oraz zdjęciach przyrodniczych, krajobrazowych, reporterskich. Pozwala ukryć to, co zbędne, gdy zależy nam na sfotografowaniu jednego elementu. Głębia ostrości z powodzeniem jest wykorzystywana jako sposób na budowanie niezwykłego nastroju na fotografii. Jak widać jest to bardzo praktyczny środek artystycznego wyrazu, jednak jego opanowanie wymaga sporo doświadczenia i umiejętności. Jeśli chcecie poeksperymentować z głębią ostrości, warto skorzystać ze wskazówek ekspertów Szerokiego Kadru.
- Głębia ostrości w fotografii to zjawisko, które zależy od trzech czynników: ogniskowej obiektywu, wielkości przysłony oraz odległości od fotografowanego obiektu.
- Świadome posługiwanie się głębią ostrości wymaga odpowiedniego sprzętu, który powinien dawać możliwość samodzielnego ustawienia konkretnej przysłony.
- Głębię ostrości najlepiej kontrolować na ekranie LCD aparatu i w razie potrzeby zrobić kilka dodatkowych ujęć ze zmianą przysłony.
Więcej o tym czym jest głębia ostrości w fotografii i jak z niej korzystać, znajdziecie w tym poradniku: https://www.szerokikadr.pl/poradnik/glebia-ostrosci-fotograficzny-srodek-wyrazu
You must be logged in to post a comment.