Jak fotografować na wakacjach – 5 zasad udanych zdjęć

Uwielbiacie pokazywać innym swoje fotografie z wakacji? To wspaniale, jednak jeśli nie znacie podstawowych zasad fotografowania, wasi znajomi mogą nie podzielać waszego entuzjazmu. Jeśli chcecie mieć zdjęcia z wakacji, którymi można pochwalić się przed znajomymi, pamiętajcie o kilku prostych zasadach.

Co prawda, dzisiejsze aparaty to już nie to samo, co przed laty, a dzięki nowym technologiom, piękne zdjęcia „robią się same”, jednak pomysł, oko i odpowiedni dobór kadru to wciąż domena osoby wykonującej zdjęcie. Zdjęcia z wakacji mogą być naprawdę miłą i piękną pamiątką, pod warunkiem, że nie będą cykane przypadkowo. Oto kilka podstawowych, łatwych dla każdego zasad, które pomogą w odpowiedni sposób uwiecznić piękne, wakacyjne chwile.

Idealne momenty na robienie zdjęć to czas około godziny po wschodzie i godziny przed zachodem słońca. Można wtedy liczyć na bajeczne efekty świetlne.

Próbuj różnych perspektyw, np. z góry lub przy ziemi – perspektywy żabiej.

Zwracaj uwagę na szczegóły. Zdjęcia eksponujące faktury, kształty, barwy, dodadzą smaku i pomogą oddać klimat danego miejsca.

Spróbuj uwieczniać nie tylko pozowane zdjęcia, ale wyłapuj aparatem momenty zupełnie nieoczekiwane dla modela. Może być zabawnie, ale takie zdjęcie są zupełnie wyjątkowe.

Warto korzystać z doświadczeń profesjonalistów. Nawet jeśli nie macie czasu na udział w warsztatach czy kursach, możecie skorzystać z dostępnych w sieci poradników, gdzie można dowiedzieć się m.in. jak robić portrety, zdjęcia architektury lub jak fotografować zjawiska przyrody, np. tutaj: https://www.szerokikadr.pl/poradnik/fotografujemy-zacmienie-ksiezyca