Fotelik samochodowy na wakacje – jaki powinien być?

Dzieci, zwłaszcza te najmłodsze, muszą być w samochodzie bezpieczne, dlatego wybór fotelika na dłuższą wyprawę to poważna sprawa.  Poza bezpieczeństwem fotelik powinien jednak spełniać kilka innych warunków, dzięki którym podróż będzie dla malca przyjemnością.

wpadka VolvoWybór fotelika samochodowego to temat-rzeka. W zależności od wieku dziecka, tego, ile czasu spędza w samochodzie, naszych indywidualnych upodobań i zasobności portfela możemy wybierać w całej masie modeli. W tym wpisie skupimy się na fotelikach odpowiednich na wakacyjny wyjazd, zakładając, że nie jest wyjazd za miasto. Jakie warunki powinien spełniać fotelik, w którym dziecko będzie podróżowało przez wiele godzin?

Po pierwsze bezpieczeństwo
Pierwszy i podstawowy warunek to oczywiście bezpieczeństwo. Kupując fotelik należy koniecznie sprawdzić czy posiada pomarańczową naklejkę z napisem ECE R44/04, która oznacza, że spełnia on wszystkie europejskie wymogi bezpieczeństwa. Trzeba pamiętać, że najbezpieczniejszym sposobem na przewożenie niemowląt jest odwrócenie fotelika tyłem do kierunku jazdy. Dobrym rozwiązaniem dla maluszków i ich rodziców może być fotelik umożliwiający dowolne odwracanie go bez konieczności wymontowywania, taki jak dedykowany Volvo XC90 Excellence fotelik Excellence Child Seat Concept. Co ciekawe, to właśnie ta marka wprowadziła w 1959 r. trzypunktowe pasy bezpieczeństwa, które początkowo były uznawane jako wpadka Volvo.

wpadk VolvoMusi być wygodnie
Trudno wyobrazić sobie, że dziecko wytrzyma długą podróż w foteliku, który nie jest wygodny i komfortowy. Podstawowa zasada brzmi: wybierz taki fotelik, w jakim sam chciałbyś podróżować. W tej kwestii rodzice muszą kierować się własnymi preferencjami, warto jednak zwrócić uwagę na materiały na zewnątrz i wewnątrz fotelika, możliwość regulowania zagłówka i oparcia i dodatkowe wkładki, zwiększające wygodę dziecka.

Akcesoria, które mogą być niezbędne
Rzadko zwracamy uwagę na dodatkowe akcesoria do fotelika, który ma służyć podwożeniu dziecka do przedszkola czy na wizytę u lekarza, jednak przy wyborze fotelika na wakacje mogę one być prawdziwym dobrodziejstwem. W podróży sprawdzą się zwłaszcza stojaki na butelki, blat z zabawkami i miejscem na naczynia, a latem pokrowiec frotte, który chłonie pot.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)