Dla każdego miłośnika podróżowania dalsza wyprawa samochodem to ekscytująca przygoda. Podróżowanie własnym środkiem transportu ma wiele zalet – pozwala na dużą dowolność w kwestii godziny wyjazdu, prędkości, liczby postojów itd. Ponadto umożliwia rozpoczęcie zwiedzania właściwie już od chwili wyruszenia. Zależy to tylko od zaplanowanej trasy i tego, co ciekawego po drodze spotkamy. Taka podróż może być źródłem niezapomnianych chwil i wspaniałych wspomnień z wakacji.
Ale tak jak do każdej podróży, do wielogodzinnej jazdy samochodem również trzeba się odpowiednio przygotować. Z czym możemy się spotkać na drodze? Jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i pasażerów? Jak przygotować najmłodszych na długą podróż?
Podróż samochodem – od czego rozpocząć przygotowania?
Planując dalszą podróż własnym samochodem, zazwyczaj robimy to przynajmniej kilka tygodni wcześniej. Planowanie obejmuje wybór miejsca docelowego, noclegu i atrakcji, z jakich chcemy skorzystać. Ale to stanowczo za mało, by móc wybrać się w daleką trasę. Tak naprawdę najważniejsze przygotowania mają bezpośredni związek z naszym autem oraz przebiegiem podróży. Źle zaplanowana, wielogodzinna trasa może bowiem skutecznie zepsuć nam dobry nastrój i uniemożliwić cieszenie się urlopem. A niesprawdzony samochód może przysporzyć nam w trasie naprawdę wielu kłopotów, nie mówiąc już o tym, że stanowi oczywiste zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia.
Dokładnie zapoznaj się ze stanem technicznym samochodu
Zatem pierwszy i najważniejszy krok to przegląd samochodu, którym chcemy jechać w daleką podróż. Wiele osób przed planowaną długą trasą wyjeżdża samochodem na nieco krótsze wyjazdy, aby móc sprawdzić, jak się zachowuje w trasie. W ten sposób łatwo zauważymy, czy coś szwankuje i będziemy mieć czas to naprawić. Warto także sprawdzić:
- niezbędne dokumenty (ważność przeglądu technicznego, ważność polisy ubezpieczeniowej),
- poziom płynów (hamulcowego, chłodniczego, wspomagania kierownicy, płynu do spryskiwaczy, a także oleju silnikowego),
- światła i zapas żarówek
- stan ogumienia (odpowiedni rodzaj dostosowany do pory roku, wysokość i zużycie bieżnika, poziom ciśnienia w oponach),
- obowiązkowe wyposażenie samochodu (trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, apteczka samochodowa, gaśnica, lewarek, podręczne narzędzia),
- klimatyzację, pasy, wycieraczki, wpięcia fotelika dziecięcego itd.
Szczegółowo zaplanuj trasy – główną i alternatywną
Kolejna bardzo istotna sprawa podczas wyjazdu w daleką podróż to zapoznanie się z trasą. Na ogół do wyboru mamy ich przynajmniej kilka. Jedne są dłuższe, ale prowadzą niepłatnymi trasami. Inne są krótsze, lecz wymagają przejazdu przez płatne autostrady. Po drodze możemy też natknąć się na roboty drogowe czy istotne objazdy, które mogą nam uniemożliwić pokonanie jakiegoś kawałka drogi. Stąd tak ważne jest, by dokładnie przejrzeć trasy i wybrać przynajmniej dwie, które w razie czego umożliwią nam dojechanie do celu. Dzisiaj zwykle wystarczy smartfon z dostępem do Internetu, by korzystać ze szczegółowych i stale aktualizowanych map. Na wszelki wypadek warto jednak zabrać ze sobą także mapę papierową.
Jeżeli podczas jazdy planujemy dłuższe postoje, by zwiedzić jakieś konkretne miejsca, również zaplanujmy wcześniej, jaką trasą pojedziemy, by niepotrzebnie nie wydłużać podróży. Podróż za granicę ma też to do siebie, że trzeba wykupić winiety. Warto o to również zadbać zawczasu.
W trasie – jak zadbać o bezpieczeństwo i umilić czas?
Jeżeli zadbaliśmy już o nasz pojazd i ustaliliśmy przebieg trasy, możemy pakować bagaże i ruszać! Musimy mieć jednak świadomość, że nawet pomimo najlepszego planu wycieczki, mogą przydarzyć się jakieś niespodziewane sytuacje. Jak zminimalizować ryzyko niepowodzeń?
Przede wszystkim nie działajmy w pośpiechu. Podróżowanie własnym samochodem sprawia, że to my stajemy się panami naszego czasu. Warto więc zaplanować trasę tak, by nie przekraczać dozwolonej prędkości czy pomimo zmęczenia rezygnować z przerw, byleby dojechać na czas. Lepiej dotrzeć na miejsce 2-3 godziny później, niż wcale. W dalekiej trasie dobrze jest też, by kierowców było dwóch, tak, aby mogli co kilka godzin zmieniać się za kółkiem. Dzięki temu unikniemy niebezpiecznej sytuacji na drodze, na przykład przyśnięcia za kierownicą. Jeżeli jednak kierowcą jest tylko jedna osoba, dobrze robić częste przerwy, aby rozprostować kości, coś zjeść i napić się kawy, a może nawet się zdrzemnąć.
Gdy podróżujemy nocą
Wiele osób wybierając się w daleką podróż samochodem, decyduje się jechać w nocy. Nocą zwykle ruch uliczny jest znacznie mniejszy, co sprawia, że podróż przebiega sprawniej. Omijamy korki, roboty drogowe mające miejsce za dnia, a upalnym latem temperatury w nocy są znośniejsze, co przekłada się na komfort podróżowania. Oczywiście kierowca musi być wypoczęty, zwykle więc stara się przespać kilka godzin przed wyruszeniem w trasę. Ale pasażerowie mogą szybko poczuć się znużeni. Jedni uwielbiają spać podczas jazdy i nie stanowi to dla nich żadnego problemu, inni mogą jednak mieć z tym kłopoty. Dotyczy to również lotu samolotem, zwłaszcza gdy podróż wiąże się ze zmianą strefy czasowej.
>> Czytaj więcej o spaniu podczas podróży
Oprócz spania, możemy w podróży też zająć się czymś przyjemnym, zwłaszcza gdy jedziemy razem z dziećmi. Istnieje wiele gier i zabaw, które umilą czas. Warto też zabrać ze sobą urządzenie z ulubioną muzyką i słuchawkami oraz kilka książek. Dzieci z pewnością chętnie pooglądają bajki. I jak już wspomnieliśmy, starajmy się zaplanować kilka postojów, co 2-3 godziny, w tym jeden dłuższy na ciepły posiłek i odpoczynek.
You must be logged in to post a comment.