Jak dbać o trawnik w maju?

Choć pierwsze zabiegi przy trawniku już za nami, maj to miesiąc, w którym trawa wciąż wymaga intensywnej regeneracji i ochrony. Pomocna w tym może być nie tylko dobrze dobrana kosiarka spalinowa. Dzięki odpowiednim narzędziom i preparatom w kolejnych miesiącach trawnik odwdzięczy się pięknym i zdrowym wyglądem.

Koszenie
W maju trawa rośnie dość intensywnie, dlatego warto skracać ją przynajmniej raz na tydzień, a na pewno w momencie, gdy osiągnie około 5 cm. Wysokość koszenia zależy od upodobań właściciela, ale pamiętajmy, że niskie koszenie poniżej 2 cm ułatwia przerastanie trawnika mchem. Doskonałą pomocą w łatwym dostosowaniu jest kosiarka spalinowa z centralnym ustawieniem wysokości.

Usuwanie mchu
Do usuwania mchu z trawnika służy areator. Choć po jego zastosowaniu początkowo murawa wygląda na mocno przerzedzoną, takie oczyszczenie na wiosnę sprawi, że szybko się rozkrzewi. Aby zapobiec pojawieniu się nowego mchu, zaleca się stosowanie specjalnego nawozu do trawników ze środkiem zwalczającym intruza.

Podlewanie i zasilanie nawozem
W maju to konieczny element pielęgnacji trawnika. Szczególnie godne uwagi są mieszanki nawozowe o spowolnionym działaniu, które nie są wypłukiwane w głąb gleby. Pozwalają roślinom dłużej korzystać z dobroczynnych składników.

Zabezpieczenie przed chwastami
Ochroną trawnika przed chwastami warto zająć się właśnie w maju. Drobne rośliny, takie jak koniczyna, trudno jest usuwać ręcznie, dlatego dobrze jest sięgnąć po odpowiednie preparaty do opryskiwania. Opryski najlepiej przeprowadzać wieczorem pomiędzy koszeniami. Trzeba pamiętać o powtórzeniu zabiegu po około 10-14 dniach