Czego unikać, aby zapobiec nudnościom w podróży

Podróżowanie z dzieckiem nie jest proste. W pociągu trudno mu wysiedzieć w miejscu, w samochodzie się nudzi, ale to nic w porównaniu z przypadłością, którą wielu z nas do dziś wspomina ze swojego dzieciństwa – chorobą lokomocyjną.

O ile starszakom pomóc może lek na chorobę lokomocyjną, podróż z maluchem będzie przebiegać lepiej, jeśli będziemy unikać kilku czynników, które wywołują nudności:

dite-pri-jidle

Pełny żołądek/pusty żołądek
To, że przed podróżą dziecko nie powinno być najedzone do syta jest dość oczywiste, jednak trzeba pamiętać, że głód także może wywoływać przykre objawy choroby lokomocyjnej. Przed i w trakcie podróży malec może zjeść jabłko, banana, krekersy, a pić tylko wodę mineralną.

lek na chorobę lokomocyjną

Kołysanie, kręcenie
Nudności najszybciej wywoła kołysanie i wstrząsy, dlatego ważny jest wybór odpowiedniego miejsca – w samolocie przy skrzydłach, w autobusie na środku. Pewnym problemem jest także brak fotelika, np. w autobusie. Kręcenie się dziecka nieprzypiętego pasami szybko wywoła wymioty, dlatego warto zachęcać je do pozostania na miejscu, np. odwrócić jego uwagę czytaniem, pokazywaniem obrazków.

lek na chorobę lokomocyjną

Uwaga na jeden punkt
Podróż o wiele lepiej znoszą osoby, które wpatrują się w jeden nieruchomy punkt, np. horyzont. Choć w przypadku dzieci, zwłaszcza tych wyjątkowo ruchliwych, nakłonienie do obserwacji jednego punktu może być nierealne, można je do tego zachęcić choć na chwilę, pokazując konkretne obiekty widoczne za oknem i opowiadając zabawne historyjki, które przykują jego uwagę.

lek na chorobę lokomocyjną

Bez nerwów
Emocje rodziców szybko stają się udziałem dzieci, a nic nie podrażnia żołądka tak jak zdenerwowanie i napięcie. Nie powinniśmy krzyczeć, narzekać, krytykować ani straszyć dziecka, gdyż może to wywołać efekt, którego wolelibyśmy uniknąć. Objawów choroby lokomocyjnej pozbędziemy się szybciej, jeśli opanujemy własne emocje i zadbamy o spokojną i przyjemną atmosferę w czasie podróży.

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading