Co musisz zobaczyć, będąc na wycieczce w Gdańsku?

Gdańsk to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Zabytki budzą podziw nie tylko wśród rodzimych, ale również zagranicznych turystów. Dobrze utrzymane obiekty najnowszej historii pozwolą na odkrycie charakteru nadmorskiej metropolii.

Długi Targ

To reprezentacyjny plac w centrum miasta. Wraz z Ulicą Długą tworzy Drogę Królewską. Miejsce to od wieków było centrum handlu, parad czy ważnych uroczystości. Odrestaurowane kamienice nadają temu miejscu niepowtarzalny wygląd. Przed wiekami zamieszkiwali je najznamienitsze gdańskie rodziny. Gdańskie kamienice, które można dostrzec, spacerując Długim Targiem charakteryzują się wąskimi fasadami z attykami na szczytach. Sceneria bardzo malownicza, to idealne tło do wykonania pamiątkowej fotografii.

Bazylika Mariacka

Jeśli chodzi o najpopularniejsze atrakcje w Gdańsku, nie mogło zabraknąć Bazyliki Mariackiej. W środku znajduje się imponująca kolekcja gotyckich ołtarzy. W centrum znajduje się ołtarz przedstawiający koronację Najświętszej Marii Panny oraz towarzyszące sceny biblijne. Według ekspertów to największa budowla ceglana na świecie. O ogromnie budynku świadczy fakt, że w środku może pomieścić nawet 20 tys. wiernych. Historyczne miejsce warte odwiedzenia podczas pobytu w Trójmieście. Bazylika ucierpiała poprzez straty wojenne, jednak wciąż zachwyca zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Warto zwrócić uwagę na zegar astronomiczny, który od ponad pięciu wieków znajduje się na północnym transepcie.

targ gdansk

Europejskie Centrum Solidarności

Obiekt jest uczczeniem Solidarności i historii Gdańska ostatnich dekad. W środku znajduje się wiele elementów historycznych, które oddają klimat protestów w stoczni. To m.in. kultowy samochód milicyjny STAR, czy autentyczna książka skarg i zażaleń. Spore wrażenie na zwiedzających robi również fasada budynku, który został zaprojektowany z myślą o charakterystycznej stoczniowej zabudowie. Jak przyznają architekci odpowiedzialni za projekt, zadaniem obiektu jest budowanie nowej tożsamości europejskiej oraz przywołanie ważnych wydarzeń historycznych, które miały wpływ na rozwój demokracji w Polsce. Ekspozycja stała została przedstawiona w sześciu salach i przedstawia historię Polski. Dodatkową atrakcją są sala wielofunkcyjna oraz mediateka.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Obiekt ma na celu upamiętnienie wydarzeń z czasów okupacji. Przedstawia życie zwykłych obywateli, którzy musieli zmierzyć się z wojenną rzeczywistością. Wystawa główna stanowi centrum obiektu i zajmuje prawie 5 tys. m2, a więc to jedna z największych wystaw prezentowanych przez muzea historyczne na całym świecie. Muzeum Drugiej Wojny Światowej w Gdańsku wyróżnia się również wyjątkową fasadą. To również jedno z najnowocześniejszych muzeów w całej Europie.

Gdańsk oferuje wiele atrakcji, szczególnie dla fanów historii. W mieście znajdują się jedne z najnowocześniejszych obiektów muzealnych w tej części Europy. Nie można zapomnieć również o odrestaurowanych zabytkowych częściach miasta. To elementy, które koniecznie należy zobaczyć, będąc na wycieczce w mieście.