Ciekawe miejsce na weekend – Bieszczady na drezynach

Ciekawe miejsca w Polsce do zwiedzania w weekend można znaleźć we wszystkich zakątkach kraju, ale tylko w Bieszczadach malownicze krajobrazy i fascynujące zabytki można podziwiać na drezynach. Choć długie, piesze wędrówki przez połoniny mają wiele uroku, niedawno założona bieszczadzka kolej drezynowa podbija serca turystów.

iekawe miejsca w Polsce do zwiedzania w weekend
fot. drezynyrowerowe.pl

Szlak z czasów  cesarza

Trasa drezyn rowerowych w Bieszczadach powstała w ubiegłym roku, dzięki pasjonatom kolei, którzy postanowili przywrócić do życia dawno zapomnianą trasę kolejową 108. Zardzewiały szyny i zarośnięte torowisko pamiętały czasy Franciszka Józefa – cesarza Austro Węgier, który założył ten szlak w 1872 r. Dziś trasa licząca 46 km, pokonywana na platformach z dwoma stanowiskami do pedałowania i ławeczką bije rekordy popularności wśród turystów.

Ciekawe miejsca w Polsce do zwiedzania w weekend
fot. drezynyrowerowe.pl

Dzika przyroda i pozostalości wojny

Szlak rozpoczyna się w Uhercach – tam znajduje się mała, klimatyczna stacyjka. Drezyny odejżdżają z niej w dwóch kierunkach: Zagórza albo Ustrzyk Dolnych i przejścia granicznego z Ukrainą w Krościenku. Dla miłośników przyrody wypożyczalnia Bieszczadzkich Drezyn Rowerowych ma w ofercie specjalną atrakcję – wyprawę z przyrodnikiem połączoną z przejściem terenowym, dobranym do możliwości nawet najmniejszego turysty. W jej trakcie można podziwiać malownicze lasy, polany, rozlewiska i łąki Bieszczad, nasłuchwiać odgłosów ptaków i szukać śladów dzikich zwierząt. Z kolei dla pasjonatów historii XX wieku szczególną atrakcją będą pozostałości sowieckich umocnień z okresu II wojny światowej, czyli tzw. linia Mołotowa.

Bieszczadzkie drezyny, podobnie jak tamtejsza kolej wąskotorowa, zostały uhonorowane przez Polską Organizację Turystyczną Certyfikatem na najlepszy produkt turystyczny. Z całą pewnością  można je uznać za ciekawe miejsca w Polsce do zobaczenia w weekend dla wszystkich amatorów pięknych widoków i aktywnego wypoczynku.

Zdjęcie główne: www.drezynyrowerowe.pl