Ciekawe miejsca na weekend – Radom

Złośliwi mówią, że Radom to stan umysłu, a miasto nie ma turystom nic do zaoferowania. W rzeczywistości Radom posiada długą i ciekawą historię, którą upamiętniają unikatowe zabytki. Zaciszny rynek, kamienice i wąskie uliczki mają w sobie nieodparty urok. Oto krótki przegląd wyjątkowych miejsc w Radomiu, które naprawdę warto zobaczyć.

Muzeum Wsi Radomskiej to sztandarowa atrakcja turystyczna Radomia. Znajdują się tu przepiękne obiekty architektury ludowej z wyposażeniem, takie jak chałupy, kościoły, kuźnie, budynki gospodarcze, pojazdy i maszyny rolnicze i wiele innych, które można było spotkać dawniej na wsi. Ponadto skansen oferuje mnóstwo ciekawych imprez plenerowych.

Zespół klasztorny oo. bernardynów jest miejscem wartym polecenia przede wszystkim miłośnikom sztuki i historii. Kościół i klasztor bernardynów w Radomiu to okazały, znakomicie zachowany zabytek, z doskonale widocznymi elementami gotyckimi. W kościele można podziwiać szereg oryginalnych i rzadkich części wyposażenia. Przykładem jest piec z piramidalnym kominem, który pełnił rolę piekarni, olejarni, browaru. To prawdopodobnie jedyny taki zabytek w Polsce.

Rynek w Radomu to o dziwo jedna z najmniej uczęszczanych części miasta, dzięki temu jest miejscem cichym i kameralnym. Wokół rynku znajdują się ciekawe kamieniczki, muzeum i ratusz które wraz z układem pobliskich uliczek tworzą specyficzny urok tego zakątka Radomia.

Ulica Stefana Żeromskiego jest najbardziej reprezentacyjną arterią miasta, przy której obok zabytków i ważnych budynków, zlokalizowane są sklepy i restauracje.

Muzeum im. Jacka Malczewskiego posiada bogate zbiory malarstwa, w tym obrazy swojego słynnego patrona, oraz przyrodnicze, organizowane są także ciekawe wystawy czasowe. Zwiedzając Radom warto zajrzeć po uprzednim umówieniu do Muzeum Katedralnego, gdzie już niedługo będzie można oglądać wyjątkowo cenną gotycką figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem, która była ufundowana dla Radomia przez samego Kazimierza Wielkiego.