Ciekawe miejsca na Mazurach cz. 2

Ślady bogatej przeszłości, bujna flora i fauna oraz żywa kultura ludowa – na Mazurach jest co zwiedzać, dlatego oprócz plażowania i atrakcji wodnych warto poświęcić nieco wolnego czasu na zapoznanie się ciekawymi miejscami tego regionu.

Tarpany w Popielnie
Atrakcja dla wszystkich miłośników zwierząt i najmłodszych. Koniki polskie (tarpany), które odznaczają się ogromną wytrzymałością, w dawnych czasach były wykorzystywane do transportu w różnorodnych warunkach terenowych. Dziś te pełne uroku zwierzęta można podziwiać w stacji PAN w Popielnie, gdzie przez cały rok przebywają na wolności, obok bobrów, jeleni i bydła.

Garncarska Wioska w Kamionce
To jedyne takie miejsce w skali całego regionu. W Garncarskiej Wiosce można zapoznać się z ginącymi zawodami i tradycjami, kupić rzemieślnicze wyroby, w tym rzadko ręcznie czerpany papier, wziąć udział w licznych warsztatach, np. ceramicznych, malowania na szkle, florystycznych, ręcznego czerpania papieru. Na terenie obiektu można zorganizować imprezę integracyjną, szkolenia oraz lekcje, a co miesiąc odbywają się jarmarki, na których można zaopatrzyć się unikatowe wyroby z tych stron.

Góra w Pareżkach i podziemna hala w Kamińsku
Mazury to nie tylko malownicze krajobrazy i sielski klimat. W regionie pozostało sporo miejsc związanych ze szczególnie trudnym dla tych terenów okresem II wojny światowej. Oprócz słynnego Wilczego Szańca, można tu oglądać obiekty militarne o wciąż nie do końca zbadanej historii. Jednym z nich jest góra w Pareżkach, część dawnego niemieckiego poligonu, w której wydrążono tajemnicze sztolnie. Niektórzy są zdania, że właśnie tam została ukryta Bursztynowa Komnata. Innym, znajdującym się nieopodal obiektem jest zamaskowana, wybudowana przez Niemców podziemna hala w Kamińsku, o nieznanym do dziś przeznaczeniu.

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading