Ciekawe miejsca na Mazurach cz. 1

Przepiękne jeziora, gęste lasy i malownicze pagórki – właśnie za to kochamy Mazury. W tym regionie jest jednak wiele ciekawych atrakcji turystycznych, dzięki którym pobyt w polskiej Krainie Tysiąca Jezior będzie jeszcze bardziej niezwykły. Oto kilka mnie i lepiej znanych miejsc, które wart zobaczyć podczas wypoczynku na Mazurach.

Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej w Stębarku
Bitwa pod Grunwaldem to jedno z tych wydarzeń, o którym słyszał chyba każdy Polak. Pola grunwaldzkie co roku w połowie lipca stają się widowiskiem dla tysięcy turystów, którzy chcą na własne oczy przekonać się jak wyglądało jedno z największych polskich zwycięstw. Warto jednak wiedzieć, że w znajdującej się w pobliżu miejscowości Stębark znajduje się muzeum poświęcone temu wydarzeniu. Na terenie obiektu można zobaczyć m.in. resztki pomnika grunwaldzkiego, wzniesionego w 1910 roku w Krakowie, który w czasie wojny został zniszczony przez Niemców, prawie 20-metrową kamienną makietę przedstawiającą rozmieszczenie wojsk, a w salce kinowej obejrzeć filmiki z komentarzem na tematy związany z bitwą.

Muzeum Mazurskie w Owczarni
Prywatne muzeum mieści się w malowniczo położonym czworaku, części zabudowy dawnego majątku ziemskiego, pochodzącego z XIX wieku. Mimo niewielkich rozmiarów jest prawdziwą skarbnicą wiedzy o dawnym życiu Mazurów. W skansenie zgromadzono ok. tysiąca sprzętów, tkanin, eksponatów sztuki ludowej. Szczególną atrakcją jest jednak tradycyjna czarna kuchnia na której gotowano na otwartym ogniu.