Jak chronić się przed grzybicą stóp na wakacjach?

Gorące słońce, relaks w hotelowym basenie i beztroskie spacery na bosaka to warunki doskonałe nie tylko do wakacyjnego urlopu. Latem jesteśmy szczególnie narażeni na atak grzybicy, która bywa powodem do wstydu już w trakcie plażowania lub staje się niechcianą pamiątką z wakacji. Jak chronić się przed grzybicą stóp na wakacjach?

Podstępny wróg

grzybica stóp
fot. wieszjak.polki.pl

Atak grzybicy stóp z początku wygląda niegroźnie. Główne objawy to swędzenie, zaczerwienienie i pękanie skóry. Zakażone paznokcie stają się zgrubiałe i łamliwe, z charakterystycznymi białymi i żółtymi plamami. Wraz z rozwojem choroby swędzenie nasila się, skóra zaczyna się łuszczyć i odpadać, widocznie pogarsza się stan paznokci, które są zagrożone odpadnięciem. Z reguły grzybicą stóp i paznokci najbardziej zagrożeni są sportowcy i cukrzycy, ale prawdziwe żniwo zbiera wśród urlopowiczów. Publiczny prysznic, basen, sauna, jacuzzi to miejsca, w których koniecznie powinniśmy unikać chodzenia na bosaka, warto jednak pamiętać, że chorobotwórcze grzyby mogą przeżyć w środowisku suchym, np. w hotelowych dywanach, matach, na leżakach.

Skuteczna ochrona

grzybica stóp
fot. wyborcza.pl

Grzyby wywołujące zakażenie stóp są wszechobecne, jednak można im skutecznie przeciwdziałać. Bardzo ważne jest, aby dbać o czystość i suchość skóry stóp. Grzyby lubią wilgoć i podrażnienia, dlatego osuszanie stóp ręcznikiem powinno być delikatne. W publicznych miejscach zawsze warto mieć na nogach własne klapki, a jeśli nosimy pełne obuwie, konieczne jest jego regularne wietrzenie. W podróż zawsze warto jest zabrać środek przeciw grzybicy stóp, dostępny bez recepty, np. krem Canespor (http://www.canespor.pl/pl/dolegliwoci/grzybica-stop/). Nawet jeśli nie uda nam się uniknąć zakażenia i pojawiają się pierwsze objawy, w ten sposób można zapobiec rozwojowi choroby i szybko pozbyć się grzybicy.

zdjęcie główne: www.dooktor.pl

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading