Chcesz kupić dobry, tani samochód miejski osobowy? Sprawdź najlepsze modele – Ford

Jaki powinien być idealny samochód miejski osobowy? Przede wszystkim musi gwarantować sprawne i w miarę szybkie poruszanie się po często mocno zatłoczonych drogach. Nie może być zbyt duży, ale i za wiele palić. Powinien też łatwo się prowadzić i być jak najbardziej funkcjonalny. Podpowiadamy, w jaki sposób wybrać najlepsze auto miejskie osobowe. Wskazujemy trzy najlepsze – naszym zdaniem – modele.

Samochód miejski osobowy – najważniejsze parametry

Idealny samochód miejski osobowy powinien mało palić, być niewielkich rozmiarów oraz gwarantować niezawodność.

Czy w mieście warto mieć własne cztery kółka? Jak najbardziej tak. Pomijając niektóre przeszkody jak: korki, zapchane arterie czy utrudnione parkowanie samochód w mieście, jego posiadanie oznacza sporo korzyści. Oto kilka najbardziej oczywistych:

 • szybciej dotrzemy do wyznaczonego celu;
 • w krótszym czasie załatwimy więcej spraw;
 • zapewnimy sobie komfortowe warunki podróży w czasie zimy czy deszczowej pogody;
 • w dowolnej chwili możemy zafundować sobie chwile relaksu;
 • ułatwiamy sobie przemieszczenie na duże odległości;
 • możemy zareagować w nagłym wypadku – zawożąc kogoś do szpitala czy pomagając wrócić do domu.

Wszystko to, staje się całkiem realne, pod warunkiem, że nabędziemy pojazd, którego konstrukcja i określone cechy indywidualne, sprostają trudnym metropolitalnym wymaganiom. Przyjrzyjmy się najistotniejszym z nich.

Gabaryty

Auto do jazdy po mieście powinno być przede wszystkim nieduże. Dlaczego to takie istotne? Powodów jest kilka. Po pierwsze – chodzi o zbyt małą ilość miejsc parkingowych, co spowodowane jest szybkim wzrostem liczby pojazdów osobowych w aglomeracjach. Potwierdzają to statystyki: tylko w zeszłym roku zarejestrowano ich w Polsce blisko 22,5mln. Stąd też najlepiej w takiej sytuacji odnajdzie się małe auto osobowe, które będzie można zaparkować na dowolnej przestrzeni. Poza tym niewielkie gabaryty to także dużo łatwiejsze manewrowanie pojazdem nawet w dość wąskich uliczkach czy zakorkowanych arteriach.

Niezawodność

To niezwykle istotna cecha, której nie wolno pomijać przy wyborze samochodu do poruszania się po mieście. Od jego sprawności zależy czy zdążymy do pracy, odwieziemy dzieci na czas do szkoły lub zjawimy się dokładnie o umówionej porze na ważnym spotkaniu. Niektóre marki aut osobowych miejskich w sposób szczególny mogą poszczycić się niską awaryjnością. Przykładem może być tu Ford znany ze swojej dbałości o ten właśnie parametr wypuszczanych przez siebie modeli. To właśnie one powinny zwrócić naszą uwagę w pierwszej kolejności.

Spalanie

Dla kierowców aut miejskich nie bez znaczenia jest również oszczędny silnik. Małe auta najczęściej wyposażane są w równie nieduże nowoczesne silniki benzynowe. Ich konstrukcja powoduje, że samochody spalają naprawdę rozsądne ilości paliwa, nie odbierając jednocześnie przyjemności z ich prowadzenia.

W tym miejscu należy też nadmienić, że punkt drugi i trzeci umożliwiają spore odciążenie domowego budżetu. Wydatki ponoszone na paliwo czy związane z koniecznymi naprawami składają się na koszta utrzymania pojazdu. Jak wiadomo najlepiej, jeśli nasza bryka nie będzie generowała zbyt dużych sum.

Walory użytkowe

Systemy wspomagające kierowcę to ważne elementy, w jakie powinien być wyposażone idealne auto miejskie.

Idealny samochód miejski osobowy powinien też gwarantować wygodę wszystkim, którzy będą z niego korzystali – od kierowcy po pasażerów i to bez względu na długość czy czas pokonywanej trasy. Dlatego warto, by jego wnętrze było odpowiednio ergonomiczne, a jednocześnie na tyle przestronne, by podróżujący mogli przyjąć swobodne dla nich pozycje. Po drugie dobrze, jeśli jednym z elementów jego wyposażenia będzie stanowić na tyle pojemny bagażnik, by z łatwością można było w nim pomieścić nie tylko codzienne, ale i nieco większe cotygodniowe zakupy. Nie bez znaczenia są tu również zastosowane udogodnienia dla kierowców, które czynią poruszanie się po mieście nawet w godzinach szczytu bezproblemowym. Mowa tu o inteligentnych systemach wspierania, opcjach podnoszących bezpieczeństwo czy rozwiązaniach umożliwiających relaks i odpoczynek w czasie przystanku.

Najlepsze modele aut miejskich osobowych

Wbrew pozorom znalezienie samochodu, który sprostałby wymienionym powyżej wymogom, nie należy do najłatwiejszych. Zadanie to wydaje się o wiele prostsze, gdy możemy skorzystać z gotowych rozwiązań, takich jak na przykład TO, czyli gotowe zestawienie zawierające kilka pojazdów, które dzięki posiadanym cechom, wyposażaniu dodatkowemu i podstawowemu czy konstrukcji idealnie sprawdzą się, jako samochody miejskie. Zapoznajmy się z nimi bliżej.

Ford Focus – komfortowy i bezpieczny

Ford Focus to eleganckie, zwrotne i szybkie autko miejskie dla każdego.

Pierwsza propozycja to model zaprojektowany tak, by sprostać potrzebom nowoczesnego kierowcy. Dlatego łączy w sobie dwa najważniejsze dla niego aspekty, czyli doskonałe warunki podróżowania i poczucie bezpieczeństwa na wysokim poziomie. Focus został wyposażony w liczne zaawansowane technologicznie rozwiązania. Dzięki nim auto prowadzi się lekko i przyjemnie, zarówno w czasie natężonego ruchu, jak i w trakcie długich wymagających trasach. Mówiąc o komforcie mamy na myśli mechanizmy wspierające kierowcę. Należą do nich:

 • modem FordPass Connect plus aplikacja FordPass – dzięki niemu szybciej skontaktujemy się ze służbami, gdy będziemy potrzebowali wsparcia;
 • usługa LifeTraffic – przydatna, zwłaszcza gdy zależy nam na czasie lub jesteśmy w obcym mieście.
 • Jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, zwiększają je takie rozwiązania jak:
 • dodatkowe kamery, radary oraz czujniki monitorujące obszar wokół pojazdu;
 • system Pre-Collision Assis – wykrywający pieszych;
 • system Driver Alert – kontrolujący poziom koncentracji i zmęczenia kierowcy.

Ford Focus sprawdzi się, jako typowe auto miejskie nie tylko ze względu na wysoką funkcjonalność. Na dodatkowe atuty składają też: niewielki rozmiar, wnętrze zapewniające dużo wolnej przestrzeni podróżującym oraz nowoczesne, ekonomiczne i wydajne silniki – do wyboru wysokoprężne lub benzynowe.

H3 Ford KA+ – wygoda i funkcjonalność w kompaktowym wydaniu

Największą zaletę tego modelu, jako samochodu do jazdy po mieście stanowi jego ekonomiczność. Zapewniają ją następujące usprawnienia:

 • nowoczesny silnik benzynowy 1,2l (moc 70 lub 85KM do wyboru);
 • system Auto-Start-Stop – pozwalający na samoistne wyłączenie silnika, gdy auto zmuszone jest do dłuższego postoju na przykład w korkach;
 • opony o niskim oporze toczenia – obniżające zużycie paliwa.

Ponadto autko to świetnie sprawdzi się w miejskiej dżungli, ponieważ jest niezwykle zwinne. Można nim z łatwością poruszać się nawet w ciasnych uliczkach czy po bardzo zatłoczonych ulicach w czasie największego ścisku.

 • Ford KA+ oferuje też sporo miejsca podróżnym. Posiada również liczne ułatwienia dla kierowców. Wśród nich warto wymienić, chociażby:
 • zaawansowany układ elektronicznego wspomagania kierownicy (EPAS), ułatwiający manewrowanie pojazdem;
 • technologia Ford KeyFree – kierowca może otwierać lub zamykać pojazd bez użycia kluczyka.

Ford Fiesta – sprytne i bezpieczne auto dla każdego

Fiesta zapewnia bezpieczną i przyjemną jazdę nawet po bardzo ruchliwych ulicach miast.

Ostatnią propozycję stanowi pojazd wyposażony w liczne mechanizmy zwiększające poziom bezpieczeństwa. Fiesta spodoba się głównie tym, którzy szukają pewnego, przestronnego i łatwego w prowadzeniu auta rodzinnego. Sprawne poruszanie po mieście wymaga od kierowców dobrej znajomości znaków, a niekiedy i sporych umiejętności. Ten model Forda świetnie radzi sobie z obydwoma tymi wyzwaniami. Zastosowane w nim technologie ułatwiają parkowanie, rozpoznawanie znaków drogowych, a także sprawią, że auto będzie lepiej trzymało się na pasie ruchu. Kwestiami bezpieczeństwa zajmują się z kolei:

 • system antykolizyjny – Pre-Collision Assist;
 • ABS z elektronicznym rozdziałem siły hamowania (EBD) – sprawujący kontrolę nad hamowaniem;
 • kompletny zestaw poduszek powietrznych chroniących kierowcę i pasażerów – standardowych, bocznych i kurtynowych.

Auto jest przy tym niezwykle ekonomiczne i wygodne. Miłośnicy nowoczesności z pewnością docenią również duży, otwierany i panoramiczny dach.

Jednym słowem – idealny samochód miejski osobowy gwarantuje użytkownikom nie tylko wygodniejsze poruszanie się po mieście. Dzięki zastosowanym technologiom sprawia, że zasiadający za jego kierownicą czuje się pewniejszy siebie, co jest ważne zwłaszcza, gdy wjeżdża do obcej miejscowości lub podróżują z nim małe dzieci. Ford wydaje się spełniać obydwa te warunki, a biorąc pod uwagę fakt niewysokich cen, jak i małych kosztów eksploatacji poszczególnym modeli, zasługuje na to, by zainteresować się nim w pierwszej kolejności. Życzymy trafnych decyzji i szerokiej drogi!