Buty na jesienne wędrówki – jakie wybrać?

Jesienna aura w Polsce nie jest przeszkodą dla pieszych wędrówek w terenie. Co więcej, dla wielu wrzesień, październik, a nawet listopad, to najlepszy okres na pokonywanie szlaków. Jakie obuwie wybrać do pieszych wycieczek na przejściową porę roku?

Złota polska jesień to doskonała okazja do weekendowych wypadów. We wrześniu bywa cieplej niż w ciągu lata, a wyprawa w październiku to okazja do podziwiania spektaklu barw, mieniących się wśród pól, lasów, na wzgórzach i zboczach gór. Wybierając się na piesze wędrówki o tej porze roku, trzeba jednak liczyć się ze specyficznymi warunkami atmosferycznymi: dużymi różnicami temperatur rano, w ciągu dnia i wieczorem, opadami deszczu lub deszczu ze śniegiem, zimnym wiatrem. Aby wędrowanie w tych warunkach było jak najbardziej bezpieczne i komfortowe, trzeba zadbać o odpowiednie obuwie. Na co zwracać uwagę, kupując buty turystyczne na okres przejściowy?

Ochrona przed wilgocią

Jesienią, zwłaszcza późną, ochrona przed wodą do podstawa w butach przeznaczonych do chodzenia w terenie. Odporność na wilgoć zapewnia nieprzemakalna membrana, np. Texapore, Neodry, Gore-Tex.

Podeszwa
Dobrze amortyzująca podeszwa z technologią, zapobiegającą poślizgom na mokrej powierzchni i zapewniającą dobrą przyczepność do podłoża, np. Vibram. Jeśli chodzi o wędrówki po górskich szlakach, wybieramy tzw. podejściówki oznaczone symbolem twardości A/B, B, Hiking, Light trekking.

Niskie czy wysokie?
W tej kwestii można zdania są podzielone. Jedni wolą buty wysokie, stabilizujące kostkę, co ma znaczenie na kamienistym i skalnym terenie, inni są miłośnikami lżejszych butów niskich. Dłuższa cholewka nie jest konieczna w butach na jesienne wędrówki, o ile nie będą używane w miejscach, gdzie o tej porze już zalega już śnieg.

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading