Bochnia – spacer w krainie soli

Do Bochni warto wybrać się o każdej porze roku. Spacerując po jej uliczkach można z łatwością przenieść się wyobraźnią w dawne czasy, kiedy wydobywana sól kamienna była prawdziwym bogactwem tego miasta.

Z czasów średniowiecza do świata motyli800px-pl-bochnia_kopalnia_soli_2013-07-09-11-01-00-001
Od czego warto zacząć spacer po Bochni? W mieście jest pełno zabytków, niekoniecznie związanych z solą, które koniecznie warto zobaczyć. Jednym z nich jest dawny kościół dominikanów, a dziś muzeum, ufundowany przez Elżbietę Łokietkównę. Kolejnym cennym obiektem jest Bazylika św. Mikołaja. W jej gotyckim wnętrzu można zobaczyć słynący cudami obraz Matki Bożej Różańcowej i polichromie Jana Matejki w Kaplicy św. Kingi. Spacerując po Bochni, warto zwrócić na układ jej ulic – pozostał niezmieniony od XIII w. Ciekawostką tego miasta jest również Muzeum Motyli Arthropoda, w którym zgromadzono aż 5 tysięcy niezwykłych i rzadkich stawonogów.

Duch-cysters i relaks pod ziemiąbochnia
Po obejrzeniu „naziemnych” atrakcji Bochni przychodzi pora na zwiedzanie najważniejszej – bocheńskiej kopalni soli. Jest to najstarszy obiekt tego typu w Polsce. Podziemne miasto, które powstało w czasie setek lat wydobywania soli stanowi fenomen na światową skalę. Dzięki Podziemnej Ekspozycji Multimedialnej, po której wraz przewodnikiem oprowadzają królowie, żupnicy i duch-cysters, zwiedzający dowiadują się wszystkiego na temat przeszłości tego miejsca. Specjalne atrakcje dla głodnych wrażeń to przeprawa łódką po zalanej komorze i nocny pobyt w kopalni. Spacer w podziemiach Bochni to nie tylko atrakcja dla turystów, ale także okazja do relaksu w leczniczym mikroklimacie. Tutejsze powietrze nasycone mikroelementami ma doskonały wpływ drogi oddechowe oraz, skórę oraz krążenia.

Zdjęcie główne: www.