Biegunka u dziecka – pierwsza pomoc na wakacjach

Biegunka to jedna z najczęstszych dolegliwości układu pokarmowego u dzieci. Na wakacjach o nią nietrudno – zmiana diety, inny skład wody, nadmiar słodyczy, jedzenie typu fast-food i chorobotwórcze drobnoustroje mogą błyskawicznie wywołać dolegliwości trawienne. Jak sobie z nimi radzić, aby jak najszybciej zażegnać problem?

U dużych i małych podróżników biegunka u dzieckaproblemy z trawieniem na wakacjach pojawiają się bardzo często. Zwykle są niegroźne, jednak w przypadku niemowląt i małych dzieci przy biegunce należy zachować szczególną czujność. Im mniejsze dziecko, tym większe ryzyko odwodnienia, które u malca postępuje w bardzo szybkim tempie. Wysoka temperatura letniego powietrza działa na niekorzyść chorego, a jeśli biegunka u dziecka przebiega wraz z wymiotami, utarta płynów zwiększa się. W takiej sytuacji trzeba szybko reagować:

  • zapewnić dziecku spokojne i zacienione miejsce,
  • podawać chłodne płyny małymi porcjami, najlepsze będą elektrolity,
  • zadbać o dostarczenie do organizmu malca bakterii probiotycznych, które uzupełnią florę jelitową.

biegunka u dzieckaPodawanie dziecku probiotyków podczas kłopotów trawiennych jest bardzo ważne, gdyż flora bakteryjna jego jelit nie jest jeszcze w pełni wykształcona. To dzięki temu dodatkowemu wsparciu biegunka u dziecka mija szybciej, a ono zyskuje lepszą odporność. Aby uniknąć biegunki w czasie wakacji, zwłaszcza jeśli planujemy wyjazd w egzotyczne miejsce, dobrym pomysłem jest także zażywanie probiotyków dwa tygodnie przed wyjazdem. Dobre bakterie zapewnią lepsza ochronę układu pokarmowego, a dodatkowo zapewnią prawidłowe trawienie.

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading