Aparat na wyjazd – bezlusterkowiec to idealne rozwiązanie

 

Jaki jest najlepszy aparat na wyjazd lub wakacje? Odpowiedź zdaje się być prosta. Powinno szukać się sprzętu, który zajmuje niewiele miejsca, by mógł zmieścić się do bagażu, a z drugiej strony powinien oferować jakość, która pozwoli na robienie dobrych zdjęć. I takim aparatem może być bezlusterkowiec.

Idealny aparat na wyjazd

Skończyły się już czasy, kiedy z wakacji czy wyjazdów na weekend, przywoziło się jedynie 36 zdjęć. Wtedy korzystało się z tradycyjnych klisz, które miały oczywiście ograniczoną pojemność, więc i fotografii robiło się znacznie mniej, niż obecnie. Dziś do wyboru ma się znacznie więcej możliwości, co wcale nie ułatwia zadania. Obecnie nawet telefony komórkowe mają aparaty, które potrafią robić bardzo dobre zdjęcia. Jednak zestawiając zdjęcia zrobione smartfonem z tymi, które zostały zrobione za pomocą lustrzanki lub bezlusterkowca, wynik jest jednoznaczny. Smartfony nie mają szans.

Od kilku lat coraz większą popularność na rynku aparatów fotograficznych zyskują bezlusterkowce. Mowa tutaj o aparatach, które mają umieszczoną matrycę światłoczułą tuż za obiektywem, czyli nie korzystają z lustra.

Lustrzanka a bezlusterkowiec – podstawowa różnica

Lustro było potrzebne, żeby fotograf, zerkając przez wizjer, widział dokładnie to samo, co „widzi” obiektyw. Obecnie, kiedy obraz można przesyłać cyfrowo, lustro stało się zbędne – powstały bezlusterkowce, w których obraz w wizjerze generowany jest na małym wyświetlaczu i dokładnie pokrywa się z tym, co trafia na matrycę. Dodatkowo bezlusterkowce, dzięki odpowiednio dużemu mocowaniu obiektywu, mogą mieć znacznie większe matryce. To przekłada się bezpośrednio na lepsze naświetlenie zdjęć oraz ich jakość. Do tego może dochodzić też znacznie większa czułość (ISO) czy także lepszy autofocus (AF).

Bezlusterkowiec jest mały i poręczny. Możesz mieć go stale przy sobie

Dlaczego bezlusterkowiec jest idealny na wakacyjny wyjazd?

Oczywiście jakość zdjęcia będzie zależała od tego, jaki aparat bezlusterkowy się kupi. Tutaj warto zwrócić uwagę na wielkość matrycy, zamontowany procesor oraz obiektyw. Bezlusterkowce w większości pozwalają na to, by wymieniać w nich optykę, a to sprawia, że stają się sprzętami uniwersalnymi. Takimi, które pozwolą na zarówno fotografię plenerową, jak i portret. Wszystko zależy od wybranego obiektywu. Jedną z większych zalet tego typu sprzętów jest jednak co innego. Chodzi o ich rozmiar oraz wagę.

Tego typu urządzenia ważą mniej, niż normalne lustrzanki, a oferują bardzo podobną jakość. Oznacza to, że zajmują znacznie mniej miejsca w bagażu podręcznym, a to w przypadku wyjazdów jest wyjątkowo ważne. Taki aparat można mieć zawsze pod ręką i szybko go wyciągnąć, by uchwycić piękno krajobrazu. Do tego, jeżeli aparat będzie wyposażony w odpowiednią kartę pamięci, zapis zdjęć na niej będzie niemal natychmiastowy. Można więc spokojnie robić całe serie zdjęć, a dopiero później wybierać te, które będzie uważać się za najlepsze. Nie powinno także zapominać się o tym, że aparaty bezlusterkowe wyposażone są w najnowszej klasy wyświetlacze. Te pozwalają na szybkie podejrzenie wyników naszej pracy i usuwanie tych fotografii, które nam się nie spodobały.

Szukając aparatu na wyjazd lub na wakacje, warto więc spojrzeć przychylnym okiem na bezlusterkowca. To rodzaj sprzętu, który posłuży nam nie tylko na wyjeździe, ale także przy okazji takich wydarzeń, jak urodziny czy wesela. Pozwoli nam upamiętnić najważniejsze chwile w życiu, a wszystko o wysokiej jakości.

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading