Atrakcje Zakopanego – co zwiedzać w stolicy Podhala?

Co można robić w Zakopanem, gdy góry toną w chmurach, a przez opady deszczu lub śniegu szlaki staja się niebezpieczne? Jeśli nie jesteście miłośnikami Krupówek, tym lepiej. To, co naprawdę warto zobaczyć to zakopiańskie muzea, galerie, wille oraz cykliczne festiwale i imprezy, dla których nie będzie żal opuścić górskiego szlaku.

Pogoda w górach jest jednym z tych tematów, które nawet dla prawdziwych znawców Tatr często jest jedną wielką niewiadomą. W tej części Polski aura jest wyjątkowo nieprzewidywalna i kapryśna, dlatego wyjeżdżając do Zakopanego i okolic, warto mieć plan awaryjny – pomysł na spędzenie czasu w ciekawy i atrakcyjny sposób.

Kto będąc w Zakopanem jeszcze nie odwiedził Muzeum Tatrzański im. Tytusa Chałubińskiego, powinien zrobić to przy najbliższej okazji. W gmachu głównym znajdują się wystawy dotyczący fauny i flory Tatr oraz ekspozycja etnograficzna, wraz z odtworzonym wnętrzem prawdziwej góralskiej chałupy. W oddziałach muzeum można dowiedzieć się wszystkiego o stylu zakopiańskim, stworzonym przez Stanisława Witkiewicza oraz postaciach ze świata sztuki, dzięki którym Zakopane w okresie dwudziestolecia międzywojennego stało kulturalną stolicą Polski.

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest Teatr Witkacego. To gratka nie tylko dla miłośników teatru, ale obowiązkowy punkt programu dla miłośników legendy artystycznej bohemy lat trzydziestych.

W Zakopanem niemal przez cały rok odbywają się ciekawe imprezy, festiwale i koncerty, podczas których coś dla siebie znajdują podróżnicy, rodziny, fani „góralszczyzny”, sztuki popularnej i ambitnej, np. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich.

Po uczcie dla ducha, warto pozwolić sobie na przyjemność dla zmysłów. W Zakopanem jest dostępna całkiem szeroka oferta masaże i zabiegi spa, np. piwne kąpiele i oczywiście term. A co Zakopane oferuje dla najmłodszych? Maluchy z pewnością ucieszą się z wizyty w papugarni, sali zabaw, a zwłaszcza nowoczesnym Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Zdjęcie główne: Aga Viburno, Wikimedia Commons CC BY 3.0

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)