Architektura na fotografii – jak zrobić dobre zdjęcie?

Architektura to wdzięczny i cenny temat dla fotografii, zwłaszcza wakacyjnych. W czasie urlopu widzimy setki imponujących obiektów, które warto uwiecznić niekoniecznie jako tło. O czym warto wiedzieć w czasie fotografowania architektury?

Sprzęt i nie tylko

fotografia architektury
fot. polskieradio.pl

Jeśli z wakacji spędzonych w ciekawym miejscu chcemy przywieźć nie tylko wspomnienia, ale także bardziej trwałe pamiątki w postaci fotografii, warto się dobrze przygotować. W dużych i pełnych zabytków miastach, takich jak Gdańsk czy Kraków architektura będzie głównym bohaterem naszych zdjęć. Niezależnie od tego czy chcemy uwiecznić nowoczesny wieżowiec, gotycką katedrę czy nasz pięciogwiazdkowy hotel, do robienia zdjęć budynków, którymi będziemy chcieli chwalić się przed znajomymi potrzebny jest zarówno dobry sprzęt (oprócz aparatu przyda się także statyw), jak i znajomość kilku ważnych zasad. Oto niektóre z nich.

Fascynująca architektura

fotografia architektury
fot. archirama.muratorplus.pl

Podczas fotografowania architektury bardzo ważne jest odpowiednie posługiwanie się perspektywą. Aby uniknąć efektu „walących się budynków”, warto ustawić się nieco dalej i wyżej. Jeśli jest to możliwe, można wejść do stojącego naprzeciw naszego obiektu budynku. Wbrew pozorom fotografia architektury to nie sam budynek, ale także jego otocznie. Obecność przyrody lub sąsiednich budynków może dobrze wykorzystać do wyeksponowania naszego budynku na zdjęciu. Nie zapominajmy też o wyborze właściwej pory dnia, obserwowaniu światła i pogody. Przy odpowiednich warunkach atmosferycznych, np. granatowym niebie przed burzą, możemy zyskać niezwykłe efekty. Sztuka robienia zdjęć budynkom nie jest łatwa, ale warto się w niej ćwiczyć. O tym, jak fascynująca jest fotografia architektury możecie przekonać się tutaj: http://flash-group.pl/blog/fotografia-architektury/

Zdjęcie główne: www.szlakimalopolski.mik.pl

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading