Jaki aparat zabrać ze sobą na wakacyjny wyjazd?

Trudno wyobrazić sobie udane wakacje bez pamiątkowych zdjęć. To właśnie one pozwalają nam przywołać najpiękniejsze wspomnienia i widoki zapierające dech w piersiach. Bez wątpienia zdjęcia to bezcenna pamiątka z każdej przyjemnej chwili w naszym życiu. Rozwój technologii sprawił, że w krótkim czasie na rynku pojawiło się wiele rodzajów aparatów fotograficznych o różnych funkcjach. Dzięki temu nie trzeba być profesjonalnym fotografem, by robić piękne, dopracowane zdjęcia. Taki sprzęt przyda nam się na wakacjach, by móc uwiecznić na zdjęciach te miłe chwile. Jaki rodzaj aparatu wybrać na taki wakacyjny wyjazd? Co wziąć pod uwagę przy wyborze?

Jakie cechy powinien mieć idealny aparat dla amatora?

Choć na rynku dostępnych jest wiele rodzajów aparatów fotograficznych, z pewnością nie każdy nadaje się do domowego użytku. Większość profesjonalnych aparatów posiada duże, wymienne obiektywy i wiele akcesoriów dodatkowych. Wszystko razem sporo waży, a obsługa takiego sprzętu wymaga skończenia przynajmniej jednego kursu fotografii. Z pewnością więc nie jest to rodzaj aparatu, który sprawdzi się na wakacjach. Jaki więc powinien być? Jeżeli ma nam towarzyszyć w podróży i zwiedzaniu, przede wszystkim powinien być to sprzęt lekki i niedużych rozmiarów, aby bez problemu zmieścił się do torebki i nie ciążył nam podczas wielogodzinnego zwiedzania. Ważne też, by był on w miarę prosty w obsłudze. Oczywiście mile widziane są dodatkowe funkcje poprawiające jakość zdjęć, ale najlepiej aby wszystkie były ukryte w aparacie – bez konieczności zakupu dodatkowych elementów, na przykład lamp błyskowych. Czy istnieje taki aparat? Tak!

kobieta trzymająca aparat

Aparaty bezlusterkowe – co je wyróżnia?

Jeśli nie satysfakcjonuje Cię robienie zdjęć smartfonem podczas wakacji, z pewnością zechcesz przed wyjazdem zaopatrzyć się w aparat fotograficzny. Popularnym sprzętem fotograficznym są lustrzanki, trzeba jednak przyznać, że podczas wakacyjnych wojaży mogą być one mało poręczne. Czy istnieje jakaś alternatywa? Coraz więcej osób docenia zalety aparatów bezlusterkowych, czyli takich, które nie posiadają lusterka, ale dają możliwość podglądu obrazu na dużym ekranie LCD wbudowanym w aparat cyfrowy dzięki funkcji live view. Zastosowane w tych aparatach matryce cyfrowe pozwalają zarówno na zapis zdjęć, jak i na podgląd na żywo tego, co widać w obiektywie. Matryca znajduje się tuż za obiektywem. Największą zaletą aparatów bezlusterkowych jest to, że oferują identyczny rozmiar matrycy, co lustrzanki, ale bez dużego korpusu. A więc sprzęt jest mniejszy i o wiele bardziej poręczny, nie tracąc przy tym na parametrach istotnych do robienia ostrych, wyraźnych zdjęć.

Pełnoklatkowy bezlusterkowiec – aparat idealny na wakacje

Chociaż aparaty bezlusterkowe są stosunkowo świeże na rynku, bardzo szybko się rozwijają. Chętnie korzystają z nich zarówno zawodowi fotografowie, jak i amatorzy chcący robić dobre zdjęcia na pamiątkę przyjemnych chwil. Bezlusterkowce są łatwe w obsłudze, poręczne, a jednocześnie zapewniają wysoką jakość zdjęć. Dlatego jest to odpowiedni rodzaj aparatu fotograficznego na wakacyjny wypad.

Aparaty bezlusterkowe Nikon – funkcjonalne i nowoczesne

Nikon posiada w swojej ofercie aparaty bezlusterkowe z innowacyjnym mocowaniem Z o dużej średnicy oraz obiektywem NIKKOR. Czym są wspomniane technologie? Mocowanie Z ma średnicę większą niż klasyczne mocowania pełnoklatkowe. Otwiera to całkowicie nowe możliwości w robieniu zdjęć, między innymi pozwala na uzyskanie idealnego efektu przy słabym oświetleniu i rozłożenia go równomiernie na cały kadr. Poza tym posiada duże wartości maksymalnego obrotu względnego, co oznacza szybszy transfer danych. Mocowanie Z to idealne połączenie średnicy mocowania, wielkości matrycy oraz odległości matrycy od płaszczyzny mocowania bagnetowego. Wszystko po to, by robić doskonałe zdjęcia, nie będąc wykwalifikowanym fotografem.

aparat nikon podczas sesji

Oprócz tego aparaty bezlusterkowe Nikon posiadają zaawansowany technologicznie wizjer, który zapewnia bardzo wyraźny podgląd obrazu na żywo. Wizjer elektroniczny w technologii OLED pozwala nam widzieć w podglądzie niezwykle wyraźny obraz, dokładnie odwzorowuje kolory i ich nasycenie, a nawet płynnie śledzi ruchy. Dzięki temu możemy uzyskać ostry, stabilny i dobrze wykadrowany obraz, nawet w sytuacji, gdy chcemy wykonać zdjęcie w dużym zbliżeniu lub wybieramy zdjęcie panoramiczne. W zależności od potrzeb, możemy też wybrać podgląd rzeczywistego obrazu lub obrazu, który zostanie zapisany przy aktualnych ustawieniach. Mamy więc możliwość zobaczyć efekt zdjęcia zanim go jeszcze w ogóle wykonamy! To udogodnienie znacząco ułatwia znalezienie i szybkie ustawienie optymalnych parametrów, aby każde zrobione przez nas zdjęcie było wprost idealne!

Co ciekawe, aparaty bezlusterkowe Nikon są całkowicie kompatybilne z systemem lustrzanek cyfrowych, to jest z lampami błyskowymi, pilotami do zdalnego sterowania, zewnętrznymi mikrofonami czy przekaźnikami bezprzewodowymi. Kiedy chcemy, nasz bezlusterkowiec może zmieni się w profesjonalny sprzęt do fotografowania. Trudno o bardziej funkcjonalne rozwiązanie!

Aby dowiedzieć się więcej o aparatach bezlusterkowych marki Nikon, zachęcamy do zajrzenia na stronę https://www.nikon.pl/pl_PL/products/category_pages/digital_cameras/mirrorless/overview.page

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading