Alergik na wakacjach – o czym pamiętać planując urlop?

Dla alergików wyjazd na wakacje może być zarówno okazją do znacznej poprawy zdrowia, jak i zaostrzenia objawów choroby. Uczulenie na sierść kota lub psa i pyłki niektórych roślin, konieczność indywidualnego jadłospisu i wiele innych czynników powodują, że wakacyjny wyjazd osoby cierpiącej na alergię wymaga odpowiednich przygotowań.

Najlepsza pora
Pora wyjazdu będzie miała szczególne znaczenie dla osób uczulonych na pyłki roślin. Przed wyjazdem należy zapoznać się za kalenadrzem i mapą pyleń, które pozwolą przewidzić prognozy pyleń w różnych regionach. Wyjazd najlepiej zaplanować w czasie pylenia roślin wywołujących alergię w naszym miejscu zamieszkania. Pora wyjazdu może mieć także znaczenie dla osób cierpiących na alergię pokarmową. Jeśli marzy nam się wyjazd do popularnego kurortu turystycznego bez konieczności samodzielnego gotowania, lepiej wybrać okres poza sezonem, gdy będzie większa możliwość negocjacji w sprawie indywidualnej diety.

uczulenie na sierść kota
fot. echaregionu.pl

To może się przydać
Najważniejszym elementem wakacyjnego ekwipunku alergika jest apteczka, która powinna zawierać wszystkie zażywane na co dzień leki. Oprócz niej przydać się mogą:

  • Preparaty zawierające wodę morską – wypłukują alergeny i nawilżają śluzówkę nosa,
  • Okulary przeciwsłoneczne – uczuleni na pyłki powinni chronić swoje oczy podczas jazdy samochodem przy otwartych oknach,
  • Hipoalergiczny krem z filtrem dla skóry z AZS,
  • Oddzielna pościel i powłoczki dla osoby uczulonej na roztocza, pierze lub proszki do prania.

uczulenie sierść kotaOdpowiednie miejsce
Podstawowa zasada mówi, że osoby uczulone na pyłki powinny wyjeżdżać nad morze lub w góry. Nad Bałtykiem stężenie pyłków jest mniejsze niż w pozostałych częściach Polski, trzeba jednak uważać na okolice nadmorskich lasów, w których rosną rośliny pylące. Urlop w górach może sprawić, że objawy alergii znacznie się zmniejszą, pod warunkiem, że nie będziemy spacerować po łąkach pełnych bujnej roślinności, ale wyżej położonych partiach terenu. Szczególną uwagę trzeba poświęcić znalezieniu miejsca na nocleg. Warto zapytać o dostęp do kuchni, możliwość indywidulanego jadłospisu oraz obecność zwierząt. Uczulenie na sierść kota lub psa może być przeciwskazaniem do pobytu w niektórych obiektach agroturystycznych i kwaterach prywatnych.

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading