Akademik Łódź – jakie lokum dla studenta w Łodzi?

Gdzie studiować? To jedno z pierwszych pytań, jakie zadają sobie przyszli studenci, zastanawiając się nad wyborem kierunku studiów. W odpowiedzi coraz częściej obok Krakowa, Warszawy, czy Gdańska wymieniana jest Łódź. To trzecie pod względem liczby mieszkańców miasto od lat jest uznawane za jeden z najprężniej rozwijających się ośrodków akademickich w Polsce. Co ma do zaoferowania adeptom uczelni wyższych?

Czy warto studiować w Łodzi?

Choć Łódź w dawnych czasach słynęła przede wszystkim z przemysłu, dziś nie bez przesady można ją nazwać miastem studenckim. Znajduje się w nim aż 6 uczelni państwowych i 22 wyższe szkoły prywatne, a wśród nich Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Medyczny, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Muzyczna, Politechnika Łódzka i słynna Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna. Na tej ostatniej studiowali m.in. Andrzej Wajda, Roman Polański. W gronie około 100 tysięcy młodych osób, każdego roku przyjeżdżających studiować do Łodzi, największym zainteresowaniem cieszą się kierunki prawo i psychologia. Popularny jest także kierunek lekarsko-dentystyczny oraz budownictwo i logistyka na uczelniach technicznych. Tak naprawdę każda osoba wybierająca się na studia może znaleźć w Łodzi swój wymarzony kierunek.

Zalety studiowania w Łodzi to jednak nie tylko bogaty wybór kierunków i wysoka jakość kształcenia, to także szeroka oferta rozrywkowo-kulturalna, czyli wszystko co jest potrzebne do prowadzenia typowo studenckiego życia. Łódź to miasto, które w ostatnich latach mocno stawia na kulturę. Odbywają się w nim liczne imprezy muzyczne, teatralne, literackie, plastyczne i filmowe. Każdego roku odbywają się w nim liczne festiwale i przeglądy, ponadto jest siedzibą około około 20 muzeów, kilka teatrów, filharmonii, a także wielu galerii i kin. Szczególne warte polecenie jest np. Centralne Muzeum Włókiennictwa, jedyna tego typu placówka w Europie, a także Muzeum Kinematografii i Muzeum Sztuki, posiadające najbogatsze zbiory sztuki współczesnej w kraju.

Łódź – miasto z historią

Nie sposób nie wspomnieć o wyjątkowym klimacie Łodzi, dzięki któremu zdecydowanie wyróżnia się na tle innych. Ma to związek z historią tego miasta, dawniej najważniejszego ośrodka włókienniczego w Polsce oraz centrum polskiego przemysłu filmowego. Dawne zakłady przemysłowe, które dziś służą celom kulturalnym, stare kamienice, rezydencje i wille, reprezentacyjna ulica Piotrkowska oraz zakątki o typowo robotniczym wyglądzie, nadają temu miastu specyficznego charakteru, który nikogo nie pozostawia obojętnym. Jednym z najbardziej popularnych miejsc Łodzi jest Manufaktura, czyli centrum handlu, usług, sztuki i kultury w starym budynku z czerwonej cegły.

Mieszkania, stancje, uczelniane i prywatne akademiki Łódź

Dla żaków przybywających do dawnej stolicy polskiego włókiennictwa ogromne znaczenie ma jednak znalezienie odpowiedniego lokum. Według różnych szacunków aż 70-80 proc. osób studiujących w Łodzi pochodzi z innych miast, dlatego ich pierwszym wyzwaniem jest znalezienie dachu nad głową. Podobnie jak w innych ośrodkach akademickich, łódzcy studenci mają do wyboru akademiki, zarówno prywatne, jak i publiczne oraz stancje. Nie trudno się domyślić, że przy tak dużej ilości studentów zapotrzebowanie na lokum skrojone na miarę studenckich potrzeb jest bardzo duże, a najlepsze miejsca są zajmowane w mgnieniu oka. Z drugiej strony, w dzisiejszych czasach wymagania młodych ludzi stają się inne niż jeszcze kilkanaście lat temu, a tak zwane „studenckie warunki” przestają oznaczać obniżone standardy i brak wygód.

Gdzie studenci w Łodzi mieszkają najchętniej?

Oczywiście, na to pytanie nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ jest ona uzależniona od wielu czynników, takich jak stan zamożności, indywidualne upodobania, odległość od uczelni itp. Aby ułatwić wybór przyszłego lokum, warto jednak poznać najważniejsze zalety i wady miejsc najczęściej wybieranych przez studentów na mieszkanie.

Stancje w Łodzi – wygodnie, ale drożej

Pokoje i mieszkania do wynajęcia cieszą się dużą popularnością, przede wszystkim ze względu na komfort życia, możliwość wynajmu ze znajomymi i wyboru dogodnej lokalizacji – najlepiej blisko uczelni i centrum. Co więcej, prywatne mieszkania coraz częściej są kupowane przez inwestorów specjalnie w celu wynajmu studentom i są urządzane i aranżowane z myślą o ich potrzebach. Znajdują się w nich proste, ale nowoczesne i funkcjonalne meble i niezbędne sprzęty. Takie miejsce może być dla studenta wymarzoną opcją, pod warunkiem, że jest w stanie za te udogodnienia zapłacić. Ceny pojedynczych pokoi oraz mieszkań do wynajęcia są bardzo zróżnicowane, ale trzeba brać pod uwagę, że mieszkanie w dobrej lokalizacji i z wszelkimi wygodami nie będzie kosztować tanio.

Publiczny akademik Łódź – tanio i rozrywkowo

Studenci, dla których priorytetem jest cena, poszukiwania swojego lokum rozpoczną w publicznych akademikach. Miejsca w tego typu obiektach są rozchwytywane przede wszystkim ze względu na niskie koszty utrzymania, bliskość uczelni. Dla wielu młodych ludzi mieszkanie w akademiku jest także synonimem prawdziwie studenckiego życia, składającego się z nauki, imprez i spotkań ze znajomymi. Żyjąc w akademiku nietrudno o liczne znajomości z innymi studentami, nie da się jednak ukryć, że brak prywatności nie każdemu odpowiada. Osoby stawiające naukę na pierwszym miejscu, a także łączące studiowanie z pracą, mogą być niezadowolone z głośnych odgłosów, niezależnie od pory dnia i nocy. Trzeba także pamiętać, że tego rodzaju miejsca prezentują na ogół niski standard oraz wiążą się z koniecznością korzystania ze wspólnej łazienki.

Prywatny akademik Łódź – studenckie życie w komfortowych warunkach

Najlepszą alternatywą dla wyżej wymienionych obiektów może być prywatny akademik Łódź. W całej Polsce powstaje ich coraz więcej, ze względu na duże nasycenie rynku mieszkaniami na wynajem i ograniczoną dostępnością akademików publicznych. Co do zaoferowania ma prywatny dom studencki? Dla przykładu, BaseCamp w Łodzi zlokalizowany w Łódzkiej Drukarni, zapewnia dostęp do nowocześnie i komfortowo urządzonych mieszkań i apartamentów z własnymi łazienkami i wyposażonymi kuchniami, przeznaczonymi dla mieszkających solo lub ze znajomymi.

Oprócz tych udogodnień mieszkańcy BaseCamp mogą korzystać z siłowni, pokoi cichej nauki, rowerów, pralni, parkingu, szybkiego internetu, sklepu spożywczego i siłowni, a wkrótce ma pojawić się restauracja i klub. Zaletą tego obiektu jest także bliskość Uniwersytetu Łódzkiego. Opłaty za pokój typu studio rozpoczynają się od 1200 zł do 1820 zł za apartament. Prywatny akademik Łódź można uznać za opcję łączącą plusy mieszkania na stancji – wygodę, komfort i prywatność z atmosferą akademika. Co prawda, opłaty są w nim wyższe niż w uczelnianym domu studenckim, ale z pewnością nie wygórowane jak na panujące w nim warunki.

Jak znaleźć idealne mieszkanie dla studenta w Łodzi? Odpowiedzi na to pytanie jest wiele, jednak wybierając lokum na kilkuletni czas studiów, na pewno warto rozważyć każdą opcje i wziąć pod uwagę zarówno możliwości finansowe, jak i własne potrzeby, preferencje i styl życia.

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading