7 elementów, które trzeba sprawdzić w aucie przed urlopem

Awaria auta na trasie może szybko popsuć wakacyjny humor. Aby jej zapobiec, warto pamiętać o sprawdzeniu najważniejszych elementów samochodu. Krótki przegląd przed urlopem będzie kosztować mniej niż pomoc drogowa.

pomoc drogowa

Nawet drobna usterka na trasie podczas urlopu to stresująca sytuacja, a pomoc drogowa może znacznie uszczuplić nasz wakacyjny budżet. Jeśli od ostatniego przeglądu minęło już kilka miesięcy, przed wakacjami warto zainwestować w okresowy przegląd u mechanika. Przegląd nie zajmie wiele czasu, a niektóre serwisy oferują specjalne wakacyjne przeglądy w promocyjnych cenach. Jakie elementy powinny być obowiązkowo sprawdzone zanim ruszymy w dłuższą trasę?

pomoc drogowa

 • Układ hamulcowy
  Sprawny układ hamulcowy to podstawa. Nawet jeżeli do tej pory nie mieliśmy problemu za hamulcami, warto pamiętać, że zanieczyszczony układ hamulcowy zwiększa zużycie paliwa.
 • Zawieszenie
  Sprawdzenie stanu zawieszenia jest szczególnie ważne przed wyjazdem na urlop. Na polskich drogach duże obciążanie auta bagażami może skutkować usterkami osłon elementów silnika i układu wydechowego.

pomoc drogowa

 • Płyny
  Po sprawdzeniu stanu oleju silnikowego, płynu hamulcowego i chłodniczego warto dowiedzieć się jakie płyny powinniśmy zabrać ze sobą w drogę.
 • Układ chłodzenia
  Prawidłowe działanie silnika w dużej mierze zależy od stanu układu chłodzenia, z kolei działanie klimatyzacji nie tylko zwiększa komfort pasażerów, ale w czasie długiej trasy znacznie poprawia koncentrację kierowcy.

pomoc drogowa

 • Opony
  Zły stan bieżnika grozi utratą przyczepności i poślizgiem na mokrej nawierzchni, wydłużoną drogą hamowania i większym zużyciem paliwa.
 • Akumulator i pasek osprzętu silnika
  Choć może się wydawać, że latem stan akumulatora nie będzie stanowić problemu, trzeba pamiętać, że w czasie urlopu częściej będziemy korzystać z radia, klimatyzacji, czy urządzeń podłączanych do gniazdka.

pomoc drogowa

 • Światła
  Przed wyjazdem w dłuższą drogę trzeba obowiązkowo sprawdzić działanie świateł. W trasę warto zabrać ze sobą komplet zapasowych żarówek. W niektórych państwach zapasowe żarówki należą do obowiązkowego wyposażenia auta.
Źródło: www.motofakty.pl