5 sposobów na zaparcia w podróży

Kłopoty z wypróżnianiem to jeden z najczęstszych, typowo wakacyjnych problemów zdrowotnych. Co zrobić, aby długie „posiedzenia” w toalecie nie psuły dobrego samopoczucie podczas urlopu?

Zmiany w diecie i rytmie dnia, inny skład chemiczny wody, stres, nadmiar emocji – wystarczy jeden z tych czynników, aby u osób o wrażliwym układzie pokarmowym pojawiły się zaparcia. Na szczęście, jest kilka domowych sposobów na pobudzenie pracy układu trawiennego, które dobrze sprawdzą się w czasie wakacji.

1. Suszone śliwki
Dzięki dużej zawartości błonnika działają w jelitach jak miotła, szybko rozwiązując problem zaparć. Łatwo je przechowywać i nie psują się, dlatego to idealny środek na zaparcia dla podróżujących.

bisakodyl

2. Jabłka
Są łatwo dostępne i lubiane nawet przez małe dzieci. Pomagają przy lekkich, utrzymujących się 3-4 dni trudnościach z wypróżnianiem.

3. Zioła
Na wakacje warto zabrać zioła. Są skuteczne i bezpieczne, a przy okazji łagodzą wiele innych dolegliwości układu pokarmowego. Przy zaparciach szczególnie poleca się: rumianek, kminek, arcydzięgiel, ostropest plamisty, melisę, miętę, glistnik, lukrecję.

bisakodyl

4. Więcej wody
W czasie jazdy środkami lokomocji lub zwiedzania, często zapominamy albo celowo unikamy picia dużej ilości płynów, w efekcie bardzo szybko dochodzi do zaparć. Bez wody wędrówka resztek pokarmu jest poważnie zaburzona, dlatego lepiej nie zapominać o nawodnieniu, jeśli nie chcemy mieć problemów w toalecie.

5. Bisakodyl
Jeśli zaparcia mimo wszystko nie mijają lub są zbyt uciążliwe, aby sięgać po domowe sposoby, lepiej od razu zażyć środek na przeczyszczenie. Na wakacjach najlepszy będzie taki, który zadziała w przewidywalnym czasie, np. zawierający substancję czynną bisakodyl.

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading