5 popularnych ziół na wakacyjne choroby

Zioła chętnie stosujemy w kuchni lub popijamy je w razie przeziębienia i problemów z brzuchem. Wyjeżdżając na wakacje warto zabrać je ze sobą – mogą zapobiec wielu typowo wakacyjnym dolegliwościom.

Drobne problemy ze zdrowiem w czasie urlopu są normalne, zwłaszcza u dzieci. Zmiany w diecie, inny skład chemiczny wody, długa podróż mogą powodować zaparcia, biegunki, nudności, a to tylko niektóre z długiej listy wakacyjnych chorób. Wyjeżdżając na wakacje trzeba zadbać o dobrze zaopatrzoną apteczkę, w której oprócz tradycyjnych leków, mogą znaleźć się popularne zioła – tani, zdrowy i bezpieczny sposób na wiele dolegliwości. Herbatki ekspresowe albo zioła w tabletkach nie zajmą wiele miejsca, a spożywane profilaktycznie przy posiłku z pewnością mogą zapobiec problemom z trawieniem. Zioła, takie jak lipa czy rumianek w postaci gorącej herbaty, to także sprawdzony sposób na uniknięcie przeziębienia, gdy podczas wakacji zaskoczy nas gwałtowna zmiana pogody, a niektóre popularne rośliny pomagają przy ukąszeniach owadów.
Które zioła warto spakować do wakacyjnej apteczki?

Bazylia – pomaga na niestrawność, wzdęcia, kaszel i katar oraz zmniejsza swędzenie po ukąszeniach owadów.

Kolendra – przyspiesza trawienie, działa na zaparcia, łagodzi skurcze układu pokarmowego, poprawi perystaltykę jelit.

Oregano – pomaga na problemy trawienne, działa rozkurczowo, działa przeciwbiegunkowo i w chorobach górnych dróg oddechowych.

Rumianek – działa przeciwzapalnie, uspokajająco, reguluję pracę układu pokarmowego, przyspiesza gojenie się ran, oparzeń.

Lipa – obniża gorączkę, ma dobroczynny wpływ na drogi oddechowe, pobudza wydzielanie soków żołądkowych, działa delikatnie rozkurczowo.

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading