5 najpiękniejszych polskich rynków

Rynek miejski zarówno w dawnych, jak i obecnych czasach stanowi serce miasta. Kiedyś było on centrum miejskiego życia – handlu, usług, interesów. Obecnie to główne miejsce spotkań z przyjaciółmi, randek, cel wycieczek turystycznych. W Polsce zachowało się wiele przepięknych rynków o niepowtarzalnym klimacie, tętniących życiem i historią.

Rynek główny w Krakowie to największy średniowieczny rynek w Polsce, naszpikowany zabytkami światowej klasy.

Renesansowy plac w centrum Zamościa ze słynnym ratuszem i wspaniałymi kamienicami miał stanowić urzeczywistnienie wyobrażenia o mieście idealnym.

Toruń posiada rynek unikatowy pod względem architektury średniowiecznej, układ jego ulic nie zmienił się od 700 lat.

Gdański rynek to świadectwo niegdysiejszej świetności i zamożności miasta – bogato zdobione kamienice kupieckie, imponujący ratusz, arsenał czy Dwór Artusa to cenne i unikatowe zabytki, które co roku przyciągają do Gdańska tysiące turystów z całego świata.

Nie tylko wielkomiejskie rynki budzą zachwyt zwiedzających. Nieduży, ale niezwykle urokliwy rynek w Kazimierzu Dolnym to jedna z naszych wizytówek w zagranicznych przewodnikach. Fantastyczne dekoracje manierystycznych kamienic, studnia, wznosząca się wzgórzu nad Wisłą fara to widok, który nie może się znudzić.

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading