X Święto Gęsiny w Swołowie

Jak mówi stare polskie porzekadło: na świętego Marcina najlepsza gęsina. Rogale św. Marcina zna już cała Polska, ale smak pieczonej gęsi, od pokoleń przygotowywanej w tym okresie przez mieszkańców Pomorza i całek Polski, wciąż czeka na odkrycie. Będzie można to zrobić na festiwalu gęsiny w Swołowie, wspaniałej imprezie, pełnej tańca, śpiewu i smaku.

Kilka słów o gęsinie
Impreza pod hasłem „Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina” odbędzie się już po raz dziesiąty w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza. Organizatorzy będą chcieli przypomnieć o dawnym obyczaju bicia gęsi na dzień wspomnienia św. Marcina, czyli 11 listopada. Dziś gęsina jest uznawana za mięso delikatesowe, a dzięki cennym składnikom, takim jak kwasy tłuszczowe, jest zdrowa i zaliczana do żywności funkcjonalnej. Mało kto jednak pamięta, że w dawnej Polsce chów gęsi był bardzo popularny i miał długą tradycję sięgającą XVII wieku. Kulminacja popularności gęsiny miała miejsce w XIX wieku. W tym czasie z Warszawy do Prus sprzedawano 3,5 mln gęsi, które do nabywców maszerowały na własnych nogach, wysmarowanych smołą i piaskiem. Polską tradycją było spożywanie gęsi w dzień św. Marcina. Być może warto przywrócić ten obyczaj, aby smakiem gęsi cieszyć się co roku z najbliższymi?

Jeśli zamiast świętomarcińskich rogali, dostępnych już nawet w supermarketach, macie ochotę na coś oryginalnego, święto gęsiny w Swołowie 11-12 listopada to odpowiednia propozycja. Oprócz serwowanej gęsi pieczonej będzie można spróbować m.in. półgęsków wędzonych, pierogów z gęsiną, żołądków gęsich, pasztetów, galaret, smalcu i kartoflanki, oczywiście na gęsinie.

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading