Jak uniknąć problemów żołądkowych na wakacjach?

Biegunka podróżnych i dolegliwości żołądkowo-jelitowo to jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych w czasie podróży. Choć zwykle przykre objawy mijają same po kilku dniach, nikt z nas nie chciałby tracić cennego czasu na urlopie.

Biegunka podróżnych pojawia się szczególnie często podczas wyjazdów do krajów Azji, Afryki, Ameryki Południowej i Środkowej, choć nie tylko tam. Osoby o wrażliwym układzie pokarmowej i słabszej odporności muszą na nią uważać nawet w niektórych krajach europejskich o ciepłym klimacie, np. Chorwacji.

Nawet jeśli nie wyjeżdżamy daleko, warto przestrzegać kilku zasad, które pomogą zapobiec biegunce i innym zakażeniom układu pokarmowego.

  • Owoce i warzywa trzeba myć, a następnie wytrzeć. W krajach tropikalnych powinno się je najpierw sparzyć, ugotować lub obrać.
  • W żadnym wypadku nie powinno się spożywać niedogotowanych owoców morza, ryb i mięsa.
  • Trzeba unikać jedzenia produktów, które przez kilka dni były przechowywane w temperaturze pokojowej.
  • Nie pijemy wody wodociągowej.
  • W egzotycznych krajach najlepiej wybierać napoje fabrycznie pakowane lub świeżo przygotowane.
  • W krajach o złych warunkach sanitarnych, w miarę możliwości, najlepiej myć zęby w wodzie mineralnej lub przegotowanej.
  • Trzeba szczególnie uważać na posiłki przygotowywane na straganach ulicznych.

A co jeśli dojdzie do zakażenia układu pokarmowego, które objawia się silną biegunką, bóle, brzucha, wymiotami? W takim wypadku podstawą leczenia jest nawadnianie, zwłaszcza w gorącym klimacie, oraz leki hamujące perystaltykę jelit oraz antybakteryjne. Tego typu preparaty powinny stanowić podstawowe wyposażenie apteczki podczas wyjazdu na egzotyczne wakacje.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)