Poniatowa – zielone miasto

Zalew w centrum Poniatowej (fot. e-poniatowa.pl)Poniatowa – zielone miasto. Takim to hasłem reklamuje się niewielkie miasto, leżące w województwie lubelskim ok. 40km na zachód od Lublina. Poniatowa jest miastem przemysłowym, jednak zachowała niemal nieskażone środowisko naturalne. W samym mieście lasy i zadrzewienia stanowią ponad 50% ogólnej powierzchni. Swoim klimatem bardzo przypomina opisywany przez nas Nałęczów co wielokrotnie potwierdzane było badaniami prowadzonymi na terenie miasta i okolic.
W Poniatowej znajduje się cenione Sanatorium Gruźlicy i Chorób płuc.

 

Zalew w centrum Poniatowej (fot. e-poniatowa.pl)

Zalew w centrum Poniatowej (fot. e-poniatowa.pl)

 

Poniatowa znajduje się w zasięgu Chodelskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Mieszkańcy dbają o to by rozwój Poniatowej nie odbywał się kosztem środowiska naturalnego. Liczne tereny leśne okalają miasto, delikatnie wplatając się w jego architekturę, dając poczucie bezpieczeństwa i ciszy.
Poniatowa jest przykładem ośrodka, któremu udało się zachować nieskażone środowisko naturalne i zachować wizerunek miejscowości o komfortowych warunkach do zamieszkania, z perspektywami rozwoju turystyki i rekreacji. Atrakcją Poniatowej jest również bliska odległość od zabytkowego Kazimierza oraz uzdrowiskowego Nałęczowa.

 

Zalew w centrum Poniatowej (fot. e-poniatowa.pl)

Zalew w centrum Poniatowej (fot. e-poniatowa.pl)

 

Atrakcje turystyczne:

Poniatowa położona jest w lasach zachodniego skraju Kotliny Chodelskiej. Część miasta oraz gminy wchodzi w skład Chodelskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Miasto i tereny północno-zachodnie gminy leżą w Opolskim Rejonie Rekreacyjnym. Poniatowa położona jest w lasach oraz otoczona lasami. W centrum miasta jest kilka zbiorników wodnych o łącznej powierzchni 14 ha.
Dużym powodzeniem, szczególnie w okresie letnim, cieszy się zalew o powierzchni 2 ha. Zalew z wydzielonym basenem pływackim, akwenem przeznaczonym do pływania na rowerach wodnych, boiskiem do gry w piłkę plażową oraz placem zabaw dla dzieci, jest miejscem wielu ciekawych imprez organizowanych przez Ośrodek Sportu i Rekreacji.

 

Tak zwany Duży Staw (fot. e-poniatowa.pl)

Tak zwany Duży Staw (fot. e-poniatowa.pl)

Miłośnicy pływania, w czasie brzydkiej pogody, mogą skorzystać z nowej, krytej pływalni. Zwolennicy aktywnych form wypoczynku mają możliwość skorzystania z przejażdżki konnej w prężnie działającej Sekcji Jeździeckiej. Od kilku lat w Poniatowej odbywają się widowiskowe Okręgowe Zawody Jeździeckie.

 

Hitlerowski Obóz Pracy w Poniatowej

Nie można zapomnieć o historii Poniatowej. Podczas II Wojny Światowej, na terenach należących do byłych Zakładów Elektromaszynowych Eda znajdował się Hitlerowski Obóz Pracy. Więcej na temat obozu dowiecie się z obszernej lektury zamieszczonej na stronie e-poniatowa.pl pt. „Hitlerowski Obóz Pracy w Poniatowej„.

 

Zawody jeździeckie w Poniatowej (fot. e-poniatowa.pl)

Zawody jeździeckie w Poniatowej (fot. e-poniatowa.pl)

Osoby kochające leniuchowanie mogą zażywać kąpieli słonecznych na plaży przy zalewie lub odpoczywać z zarzuconą wędką nad zarybionymi stawami. Tych, którzy lubią łączyć przyjemne z pożytecznym na pewno ucieszą spacery połączone ze zbieraniem grzybów w licznych w tym rejonie lasach oraz przejazdy kolejką wąskotorową, należącą do Nałęczowskiej Kolei Dojazdowej.

 

Stacja kolejki wąskotorowej w Poniatowej (fot. e-poniatowa.pl)

Stacja kolejki wąskotorowej w Poniatowej (fot. e-poniatowa.pl)

W niewielkiej odległości od Poniatowej znajdują się dwa, bardzo atrakcyjne turystycznie miasta: zabytkowy Kazimierz Dolny oraz uzdrowiskowy Nałęczów. Miasto i jego okolice posiadają świetne warunki do uprawiania wędrówek pieszych i rowerowych.

 

Szlak rowerowy: „Nitką kolejki wąskotorowej”

 

Zabytkowe budynki oraz zabytki przyrody:

– Zespół dworsko-parkowy z pozostałościami parku ze stawem i kanałem nawadniającym w Niezabitowie (10 km od Poniatowej),
– Kaplica dworska pod wezwaniem NMP Królowej Świata w Kowali (3 km od Poniatowej),
– Kościół Parafialny pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz secesyjny pałac z początku XX wieku otoczony oświetlonym 5 ha parkiem w Kraczewicach (3 km od Poniatowej),

 

Wodospad w Młynkach (fot. e-poniatowa.pl)

Wodospad w Młynkach (fot. e-poniatowa.pl)

Źródełko (fot. e-poniatowa.pl)

Źródełko (fot. e-poniatowa.pl)

 

Film promocyjny:

Źródło: własne / e-Poniatowa.pl

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.7/10 (26 votes cast)
Poniatowa - zielone miasto, 8.7 out of 10 based on 26 ratings