Najważniejsze zabytki Krakowa w weekend – cz. 1

Dawna stolica Polski już w XIX wieku stanowiła główną atrakcję turystyczną kraju nad Wisłą. Poznanie tego niesamowitego miasta w weekend nie będzie proste, jednak ten czas można wykorzystać na obejrzenie najważniejszych zabytków, np.  zlokalizowanych na Rynku Głównym i na Wzgórzu Wawelskim.

Kraków to miasto przepełnione zabytkami. To właśnie w nim przez setki lat miały miejsce najważniejsze wydarzenia z historii Polski, działali w nim najświetniejsi naukowcy, pisarze i artyści, których ślady można podziwiać do dziś. Zwiedzanie Krakowa w weekend to dość karkołomne zadanie, dlatego na początek warto skupić na najważniejszych obiektach. Już w obrębie Rynku Głównego można znaleźć co najmniej kilka zabytków, których nie można ominąć.

Kościół Mariacki – z całego mnóstwa zabytkowych budowli Krakowa to właśnie ten kościół jest najczęściej przywoływany we wszelkiego rodzaju przewodnikach i folderach turystycznych. Kościół trzeba koniecznie obejrzeć nie tylko na zewnątrz, ale także wewnątrz – jego serce stanowi gotycki ołtarz Wita Stwosza, jeden z najcenniejszych polskich zabytków średniowiecza.

Sukiennice – dawna galeria handlowa, z renesansową dekoracją także dziś jest miejscem handlu. Wewnątrz mieści się także Galeria Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku.

Zabytkowe kamienice wokół rynku – niegdyś domy krakowskich mieszczan dziś mieszczą restauracje, kawiarnie, galerie, sklepy. W jednej z nich znajduje się Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, w którym można obejrzeć m.in. słynne krakowskie szopki.

Kierując się z Rynku Głównego do Wzgórza Wawelskiego, warto przejść ulicą Grodzką. Wzdłuż tej starej arterii, stanowiącej część Trasy Królewskiej, można zobaczyć romańskie, gotyckie i barokowe kościoły i zespoły klasztorne, jak choćby świątynię franciszkanów z przepięknymi witrażami i polichromiami Stanisława Wyspiańskiego.

Zamek Wawelski i Katedra
Wawel to dawna siedziba i miejsce pochówku polskich królów i wybitnych osobistości. Zamek na Wawelu ze słynnymi krużgankami oraz kaplice katedry, reprezentują wysokiej klasy styl renesansowy. W środku świątyni można podziwiać elementy stylu różnych epok, jest to także miejsce przechowywania relikwii św. Stanisława. Ciekawostką jest fakt, że według legend rozgłaszanych przez miłośników wschodnich filozofii, na wzgórzu znajduje się czakram wawelski – jedno z kilku, rzadkich „miejsc mocy”. Niezależnie od tego czy jest się fanem historii, miłośnikiem zabytków, czy ezoteryki to miejsce po prostu trzeba zobaczyć.

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading