Najpiękniejsze miejsca w Polsce – część pierwsza

Bukowe Berdo w Bieszczadach (fot. pejzaz.blog.onet.pl)„Cudze chwalicie, Swego nie znacie, Sami nie wiecie, Co posiadacie” pisał Stanisław Jachowicz. Widząc coroczną, wakacyjną emigrację naszych rodaków na południe te słowa nabierają jeszcze większego znaczenia. Ile razy zdarzyło się Wam rozmawiać ze znajomymi, którzy w szczegółach opowiadają wszystkie zabytki Egiptu, nie mając pojęcia o istnieniu ruchomych wydm pod Łebą czy Dolinie Prądnika? Nie mamy nic naprzeciw takim wyjazdom, sami często z nich korzystaliśmy jednak warto jest wcześniej, zanim udamy się na podbój Egiptu czy Tunezji, zapoznać się z tym co mamy na miejscu. Internetowe wydanie Rzeczpospolitej nam w tym pomoże, przynajmniej częściowo. Aby nie serwować Wam tak ogromnej masy polskiego piękna postanowiliśmy podzielić prezentowanie najpiękniejszych miejsc w Polsce na kilka części. Zapraszamy do lektury.

 

Bagna Biebrzańskie

Warstwa torfu grubości 1 – 6 m wypełnia niemal całą Kotlinę Biebrzańską o długości prawie 100 km. Bagna Biebrzańskie, około 95 tys. ha torfowisk, to największy kompleks naturalnych mokradeł w środkowej Europie i królestwo ptaków. Żyją tu aż 262 ich gatunki, w tym wiele rzadkich i zagrożonych.

 

Bagna Biebrzańskie (fot. Maciej Maciejewski)

Bagna Biebrzańskie (fot. Maciej Maciejewski)

 

Bukowe Berdo w Bieszczadach

Z ozdobionej dziesiątkami malowniczych skałek z piaskowca połoniny pod szczytem górskiego masywu górującego nad doliną Terebowca podziwiać można jedną z najpiękniejszych bieszczadzkich panoram. Przy dobrej pogodzie widać stąd na wschodzie rozległe i tajemnicze ostępy Bieszczadów ukraińskich.

 

Bukowe Berdo w Bieszczadach (fot. pejzaz.blog.onet.pl)

Bukowe Berdo w Bieszczadach (fot. pejzaz.blog.onet.pl)

 

Dolina Narwi w Narwiańskim Parku Narodowym

W zwanej polską Amazonią szerokiej na prawie trzy kilometry dolinie, w której falują trzciny i turzyce, łączą się i dzielą przypominające luźny warkocz rzeczne koryta o ciemnej wodzie i stromych brzegach umocnionych korzeniami roślin. Narew na odcinku między Surażem a Rzędzianami to jedyny w kraju i jeden z niewielu w Europie przykładów rzeki wielokorytowej.

 

Dolina Narwi (fot. Jerzy Trojanowski)

Dolina Narwi (fot. Jerzy Trojanowski)

 

Dolina Nidy

Leniwie wijąca się Nida przecina gipsowe wzniesienia historycznych ziem Ponidzia. Jej dopływy na sąsiadujących z rzeką wzgórzach wokół Buska i Wiślicy wyrzeźbiły w gipsie, np. w Wąwozie Skorocickim, fantastyczne skalne mosty, ambony i grzędy.

 

Dolina Nidy (fot. pinczow.travel)

Dolina Nidy (fot. pinczow.travel)

 

Dolina Pięciu Stawów

Otoczone skalnymi turniami Zawratu, Świnicy, Zamarłej Turni gruzowiska głazów, piarżyska, tafle jezior, alpejskie murawy i kosodrzewina zajmują dno i zbocza leżącej w sercu polskich Tatr rozległej (6,5 km kw.) wysokogórskiej doliny, do której prowadzą tylko piesze szlaki. Jedyne tu drzewo to modrzew rosnący na brzegu największego z jezior, Wielkiego Stawu Polskiego.

 

Dolina Pięciu Stawów (fot. Krzysztof Synowiec)

Dolina Pięciu Stawów (fot. Krzysztof Synowiec)

 

 

Źródło: własne / rp.pl

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.4/10 (28 votes cast)
Najpiękniejsze miejsca w Polsce - część pierwsza, 8.4 out of 10 based on 28 ratings
 1. Fajna sprawa, czekam na resztę.
  Z wymienionych powyżej miejsc zaliczyłem już dolinę 5 stawów i dolinę Nidy ale to tak raczej w telegraficznym skrócie.

  btw.
  a może by tak dodać do tego jeszcze jakieś filmiki lub w ogóle zrobić szersze opisy? Wydaje mi się, że zrobienie szerszych opisów sprawi, że internauci chętniej tu zajrzą po poradę 😉

  hejka

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (3 votes cast)
 2. @Antado, myślę, że Twoja propozycja jest godna rozważenia 🙂 Dzięki za sugestię.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
 3. Pingback: Najpiękniejsze miejsca w Polsce - część druga | Wakacje 2011 w Polsce

 4. Pingback: Najpiękniejsze miejsca w Polsce - część trzecia | Wakacje 2011 w Polsce

 5. Najlepsze miejsce na wypoczynek jest na Podlasiu w niewielkiej miejscowości Pohulanka. Jest tam cicho powietrze w 100% czyściutkie. Niedaleko bo zaledwie 100 metry do grzybowego lasu. Można też wybrać się na spacer po najpiękniejszych miejscach w Polsce. I to jest to zachęcam wszystkich do zerknięcia na stronkę. Tylko z głównej przeglądarki stronka wchodzi. Kliknij w link poniżej.
  http://www.pohulanka.eu/

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 2.0/5 (1 vote cast)