Najpiękniejsze miejsca w Polsce – część druga

Rzeka Krutynia na Mazurach (fot. kobieta.pl)Prezentujemy Wam drugą część cyklu „Najpiękniejsze miejsca w Polsce”. Poprzednim razem, w artykule pt. „Najpiękniejsze miejsca w Polsce – część pierwsza„, opisaliśmy Bagna Biebrzańskie, Bukowe Berdo w Bieszczadach, Dolinę Narwi w Narwiańskim Parku Narodowym, Dolinę Nidy oraz Dolinę Pięciu Stawów. Tym razem opiszemy … zresztą sami zobaczcie. Zapraszamy do lektury.

 

Jaskinia Raj

Niezwykły podziemny świat we wnętrzu wzgórza wśród podkieleckich pól. Strop krasowej jaskini zdobią niezliczone sople stalaktytów – prawie 200 na metrze kwadratowym – i stalagmitów. Nigdzie indziej w Polsce zwykły turysta nie może zobaczyć równie wspaniałej wapiennej szaty naciekowej, w tym np. „stalagmitowych makaronów”, kamiennych „pól ryżowych” i „jaskiniowych pereł”, czyli kulek tzw. luźnych nacieków.

Jaskinia Raj (fot. swietokrzyskie.travel)

Jaskinia Raj (fot. swietokrzyskie.travel)

 

Jezioro Hańcza i Suwalski Park Krajobrazowy

Brzegi najgłębszego (113 m) polskiego jeziora i sąsiadująca z nią dolina Szeszupy z pasmami moren czołowych, wałami ozów, jeziorami wytopiskowymi, polami głazów, borealną fauną i florą to jeden z najmłodszych i najbardziej urozmaiconych krajobrazów w kraju. Ukształtował go lodowiec zaledwie 10 tys. lat temu.

Suwalski Park Krajobrazowy (fot. PolskaNiezwykla.pl)

Suwalski Park Krajobrazowy (fot. PolskaNiezwykla.pl)

 

Klify na wyspie Wolin

Najwyższe w kraju wybrzeże klifowe co roku cofa się prawie o metr pod naporem morza. U stóp urwiska spoczywają martwe pnie starych buków, które kiedyś rosły na jego koronie. Z wierzchołka liczącego ponad 90 m wysokości wzgórza Gosań w pobliżu Międzyzdrojów widać niemal całą Zatokę Pomorską, Świnoujście i niemiecki kurort Ahlbeck.

Klify na wyspie Wolin (fot. ratmor.neostrada.pl)

Klify na wyspie Wolin (fot. ratmor.neostrada.pl)

 

Kocioł Małego Stawu w Karkonoszach

Sięgające 200 m wysokości skalne urwiska poniżej głównej grani karkonoskiej wznoszą się nad lśniącą taflą polodowcowego górskiego jeziora o powierzchni 3 ha. Stuletni drewniany budynek na jego brzegu to jedno z najstarszych w kraju schronisk górskich, legendarna „Samotnia”.

 

Kocioł Małego Stawu w Karkonoszach (fot. Jerzy Sankiewicz)

Kocioł Małego Stawu w Karkonoszach (fot. Jerzy Sankiewicz)

 

Krutynia na Mazurach

Łączące kilkanaście jezior rzeczki i strugi, noszące wspólne miano Krutyni, to jeden z najpiękniejszych szlaków wodnych w Europie Środkowej. Spokojny nurt niesie łodzie i kajaki wśród mokradeł, przepastnych mazurskich lasów i stromych wzgórz morenowych.

Rzeka Krutynia na Mazurach (fot. kobieta.pl)

Rzeka Krutynia na Mazurach (fot. kobieta.pl)

 

Żródło: własne / rp.pl

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.9/10 (22 votes cast)
Najpiękniejsze miejsca w Polsce - część druga, 7.9 out of 10 based on 22 ratings

No Responses