Lato 2012 będzie upalne a zima w normie. Obserwacje aktywności słońca

Aktywność słońca ma duży wpływ na to jaka będzie pogoda (fot. sunorbit.net)Czy zdarzyło Wam się, że uprzedzeni przez śliczną pogodynkę z telewizji o mającej nastąpić ulewie, wyszliście rano z domu z wielkim parasolem, by potem taskać go pod pachą, podczas gdy na niebie ani jednej chmurki? No tak, prognozy pogody, nawet te krótkoterminowe, bywają mylne.

Ludzie od tysięcy lat obserwują chmury i słońce, przyglądają się zachowaniu zwierząt,  by przewidzieć pogodę na następny dzień. Obecnie instrumenty pomiaru wszystkich elementów wpływających na aurę są coraz precyzyjniejsze, a jednak prognozy pogody w pewnym stopniu przypominają ludową mądrość: „Gdy na świętego Hieronima jest deszcz albo ni ma, to w połowie listopada pada albo nie pada”.

Cykl aktywności naszej gwiazdy wynosi 11 lat. W okresie niskiej aktywności, promieniowanie UV jest stosunkowo niewielkie. Gdy aktywność wzrasta, na Słońcu pojawiają się plamy, a gwiazda wyrzuca w przestrzeń kosmiczną miliardy ton naelektryzowanego gazu, w tym promieni UV.

Tym większe zainteresowanie wzbudziła wiadomość o odkryciu przez  Brytyjskie Biuro Meteorologiczne, że poziom promieniowania UV Słońca ma znaczny wpływ na temperatury na Ziemi.  Cykl aktywności naszej gwiazdy wynosi 11 lat. W okresie niskiej aktywności, promieniowanie UV jest stosunkowo niewielkie. Gdy aktywność wzrasta, na Słońcu pojawiają się plamy, a gwiazda wyrzuca w przestrzeń kosmiczną miliardy ton naelektryzowanego gazu, w tym promieni UV.

Im większa aktywność Słońca, tym ozon w stratosferze Ziemi pochłania więcej promieni UV. Są one  zamieniane na ciepło. Tak więc na naszej planecie, a ściślej mówiąc, na północnej półkuli,  temperatura wzrasta. Natomiast gdy aktywność Słońca maleje, stratosfera jest wtedy chłodniejsza, więc na naszej półkuli robi się zimniej. Jednocześnie pojawia się ocieplenie na południowej półkuli. Tak więc średnie temperatury na naszej planecie pozostają bez zmian.

 

Trafniejsze przewidywanie pogody dzięki odkryciu zależności między aktywnością słońca a temperaturą na ziemi

A jakie jest praktyczne znaczenie odkrycia zależności temperatur na Ziemi od natężenia promieniowania UV? Pozwala to na trafniejsze przewidywanie pogody na okresy długoterminowe. Wystarczy zmierzyć poziom UV. Ponieważ obecny cykl słoneczny osiągnie szczyt w połowie 2012 roku, oznacza to upalne najbliższe lato, natomiast nadchodząca zima będzie się utrzymywać w stanach średnich; nie przewiduje się dużych mrozów, ale też nie możemy liczyć na ciepłe dni.

 

Aktywność Słońca 2001-2010

 

Aktywność słońca, a zmiany klimatyczne na Ziemi

Czy ta prognoza się sprawdzi? Pożyjemy, zobaczymy. Czasami pogoda lubi płatać figle, nawet synoptykom z Brytyjskiego Biura Meteorologicznego.

 

Źródło: własne / TVN Meteo / YouTube

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 6.6/10 (10 votes cast)
Lato 2012 będzie upalne a zima w normie. Obserwacje aktywności słońca, 6.6 out of 10 based on 10 ratings