Jak prawidłowo kosić trawę?

Zadbany, świetnie utrzymany trawnik to ozdoba każdej posesji. Aby trawa była gęsta i zdrowa, niezbędne jest regularne i umiejętne koszenie, a do tego potrzeba znajomości tematu i odpowiednia kosiarka do trawy. Co warto wiedzieć o koszeniu, jeśli marzy nam się piękny trawnik?

Sztuka koszenia

kosiarka do trawy

fot. zielonyogrodek.pl

Koszenie trawy to tylko z pozoru proste i mało wymagające zajęcie. Aby przynosiło rezultaty w postaci gęstego zielonego dywanu z trawy, należy pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze, systematyczność. Ogólna zasada głosi, że dla pięknego trawnika potrzebne jest co tygodniowe koszenie wiosną i jesienią oraz dwa razy częstsze w okresie lata. Taki odstęp czasu powoduje zagęszczenie trawnika i stopniowe likwidowanie chwastów. Kolejna reguła dotyczy czasu koszenia. Najlepsze będą godziny przedpołudniowe, kiedy trawa nie jest już mokra, ale źdźbła nadal są elastyczne. Nie wolno zapominać o odpowiedniej długości trawy. Według ekspertów trawę powinniśmy skracać o 1/3 wysokości, choć w praktyce wiele zależy od przeznaczenia trawnika, czasu jaki upłynął od ostatniego koszenia i gatunku trawy.

Dobrze dobrany sprzęt

kosiarka do trawy

fot. wymarzonyogrod.pl

Jeśli zależy nam na doskonałym wyglądzie trawnika, nie sposób ominąć kwestii sprzętu, jakiego używamy do koszenia. W zależności od tego, czy kosimy niewielki przydomowy trawniczek, pełen wzniesień i przeszkód trawnik przy domku wypoczynkowym, czy szerokie połacie trawy przed obiektem turystycznym, kosiarka do trawy powinna mieć właściwą szerokość roboczą i odpowiednie funkcje. Kosiarki automatyczne, ridery, traktory, podkaszarki, pilarki czy dmuchawy to urządzenia, które pozwolą zadbać o trawnik w różnorodnych warunkach, a funkcje wyrzutu, rozdrobnienia i zbierania trawy pomagą uchronić trawnik przed suszą, oszczędzą czas i ułatwiają życie alergikom. Więcej o rodzajach i funkcjach sprzętu do koszenia: http://www.husqvarna.com/pl/products/lawn-mowers/husqvarna-lawn-mowers-for-homeowners

Zdjęcie główne:www.dominteligentny.pl

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)