Bory Tucholskie – atrakcje i ciekawe miejsca

Znane na całą Polskę Bory Tucholskie to największy polski zwarty kompleks leśny, o przepięknych krajobrazach, na które składają się błękitne rzeki i zielone jeziora wśród gęstych borów i lasów. Można je polecić wszystkim miłośnikom pieszych wędrówek, wypoczynku pod namiotem, a przede wszystkim wielbicielom odludnych miejsc.

Na kompleks Borów Tucholskich składają się Bory Pomorskie, Puszcza Pomorska i tereny między Chojnicami i Tucholą oraz Kościerzyną i Starogardem Gdańskim. Przez te ziemie przypływają dwie rzeki, tworzące oś hydrologiczną borów – Brda i Wda. Choć w Borach Tucholskich od wieków można spotkać się z działalnością człowieka, nie zmieniło to składu gatunkowego roślinności, co czyni je miejscem nie tylko pięknym, ale także fascynującym z punktu widzenia nauk przyrodniczych.

Lasy i jeziora – nie tylko na Mazurach

Skupmy się jednak na walorach turystycznych tego miejsca. Jest ono wymarzone do uprawiania turystyki pieszej i wodnej. W borach są liczne stanice harcerskie, ośrodki wypoczynkowe w głębi lasu, a nad wodą ośrodki żeglarskie. Bory Tucholskie, wcześniej intensywnie eksploatowane przez człowieka, w latach dziewięćdziesiątych stały się jednym z kompleksów promocyjnych, których głównym zadaniem jest edukacja ekologiczna społeczeństwa. Największą zaletą tego miejsca jest jednak dobroczynne działanie na samopoczucie człowieka. Urlop w Borach Tucholskich może postawić na nogi każdego. Służą temu warte obejrzenia przyrodnicze ścieżki edukacyjne oraz 6 rezerwatów i 75 pomników przyrody. Lasy i jeziora to w Polsce nie tylko domena Mazur, ale także okolic Tucholi – na obszarze 250 tys. ha lasy występuje tu 20 dużych jezior, nie licząc mniejszych zbiorników wodnych.

Na początek szczególnie godna uwagi jest ścieżka przyrodniczo-leśna, na której można obejrzeć wybrane, najbardziej interesujące fragmenty Borów. Przemarsz całej trasy wraz z kilkunastoma przystankami zajmuje około 3 godzin. Wycieczka zaczyna się od jednego z pomników przyrody, dębu „Zbyszek” i prowadzi doliną Brdy o wyjątkowych walorach krajobrazowych. Po drodze można zaobserwować dziewiczy bór, a w nim sarny, jelenie i ciekawe ptaki, oczywiście pod warunkiem zachowania spokoju i ciszy. Pierwszą część trasy mogą pokonać osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich oraz dzieci prowadzone w wózkach.

Następnie mija się okazały drzewostan sosnowy, łęgi wiązowe i olszowe o bogatej i różnorodnej szacie roślinnej. Półmetek trasy wypada mniej więcej przy polu biwakowym, które jest idealne do odpoczynku, nawet przy ognisku. Kolejny punkt marszu chyba najbardziej urokliwe miejsce na ścieżce, czyli źródlisko czystej wody, której temperatura nie zmienia się w ciągu całego roku. Wypływa z niego wiele malowniczych i krętych źródeł, tworzących rzekę Brdę. Ważną zaletą tej trasy jest jej funkcja edukacyjna. Przy okazji podziwiania przyrody, z tablic informacyjnych można dowiedzieć się sporo na tematy związane z ekosystemem i gospodarką leśną, np. wycinką choinek na Boże Narodzenie. Inne informacje, które można przeczytać, siedząc na wygodnej ławeczce to ciekawostki na temat rosnących w borach drzew i roślin oraz zamieszkujących je zwierząt.

Rezerwaty pełne rzadkich roślin

Ścieżka przyrodniczo-leśna to jednak nie jedyna atrakcja Borów Tucholskich. W leśnictwie Woziwoda znajduje się kilka rezerwatów przyrody, które doskonale ukazują przyrodniczy charakter Borów. W rezerwacie Ustronie znajduje się rzadki i chroniony jarząb oraz wielowiekowy i różnogatunkowy drzewostan, z dożywającą naturalnego wieku sosną, dębem, bukiem, grabem, brzozą. Innym miejscem wartym odwiedzenia jest rezerwat nad Strugą Czerską z rzadką w skali europejskiej reprezentacją cisów. Cis pospolity to drzewo ginące i chronione już od 1423 roku, kiedy jego ochronę wprowadził król Władysław Jagiełło. Dodatkowego uroku dodają tu majestatyczne buki, modrzewie i świerki oraz daglezje.

Ciekawym miejscem jest rezerwat jeziora Zadręczno, w którym zachowały się enklawy roślinności wodnej, szuwarowej i torfowiskowej. Można tu zobaczyć m.in. rzadką rosiczkę, bagnicę torfową, turzycę bagienną. Piękna temu miejscu dodaje dywan z pachnących i barwnych lilii wodnych pokrywających jezioro. To tylko niektóre z rezerwatów Borów Tucholskich, które są naprawdę warte obejrzenia. Każdy wędrując wzdłuż ich ścieżek może spodziewać się niezapomnianych chwil w leśnej głuszy i odkryć znakomitą alternatywę dla Mazur.

Co jeszcze można robić w Borach Tucholskich? Przede wszystkim uprawiać sporty wodne. To miejsce jest prawdziwym rajem dla miłośników aktywnego wypoczynku w wodzie. Bory doskonale zwiedza się z kajaku i roweru wodnego, płynących spokojnie i leniwie rzek. Wiele cudownych chwil mogą w nich spędzić także żeglarze, szczególnie wybierający trasę kilku jezior połączonych przez rzekę Brdę.

Na koniec nie zapominajmy o pełnych uroku i ciekawych zabytków miastach, takich jak Chojnice czy Tuchola, w których można poznać historię regionu oraz unikatową kulturę społeczności Kaszubów, Kociewiaków i Krajniaków, rdzennych mieszkańców tych ziem.

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading