Bezdech senny – przyczyny i leczenie

Obturacyjny bezdech senny to bardzo poważne schorzenie, które niestety jest równie często ignorowane przez pacjentów jak i lekarzy. Najbardziej charakterystycznym objawem bezdechu sennego jest chrapanie, z tego też powodu jest lekceważone. Niestety  nieleczona choroba może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

Bezdech senny – czym jest i jakie są jego objawy

Obturacyjny bezdech senny jest chorobą, która charakteryzuje się wielokrotnymi i powtarzającymi się epizodami zatrzymania lub znacznego ograniczenia przepływu powietrza po przez drogi oddechowe na poziomie gardła przy wzmożonej pracy mięśni oddechowych. O bezdechu sennym mówimy, gdy trwa on dłużej niż 10 sekund, ponadto spada także saturacja o 2-4% w porównaniu do saturacji z okresu czuwania. Oprócz chrapania, które jest najważniejszym objawem choroby, osoby cierpiące na bezdech senny odczuwają z rana ból głowy oraz zmęczenie. Ponadto śpią bardzo niespokojnie, nie mogąc znaleźć dogodnej pozycji, nieustannie się wiercąc i ciężko łapie oddech. Pacjent z bezdechem oddycha w ograniczonym zakresie, a przez to we krwi jest mniej tlenu, a więcej dwutlenku węgla, wówczas dochodzi do napięcia mięśni oddechowych i wybudza ze snu. Kiedy pacjent zaśnie, cykl ponownie się powtarza. Naprzemienne bezdechy i krótkie wybudzenia mogą pojawiać się kilkukrotnie w ciągu nocy.

Czynniki ryzyka bezdechu sennego

Ryzyko występowania bezdechu nocnego mogą zwiększać następujące czynniki:

  • Przerost języka i migdałków podniebiennych, podniebienia miękkiego oraz języczka, które dodatkowo zwężają gardło;
  • Otyłość, może powodować ucisk podskórnej warstwy tłuszczu na ścienny gardła. Choroba najczęściej dotyka mężczyzn z krótką i grubą szyją;
  • Mała i cofnięta żuchwa, może powodować że nawet szczupłe osoby chrapią;
  • Rodzinne obciążenia występują od 25 do 40% przypadków. Prawdopodobieństwo zachorowania na bezdech senny wzrasta proporcjonalnie do liczby przypadków choroby w najbliższej rodzinie;
  • Choroby przewlekłe takie jak: nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, cukrzyca, nadczynność tarczycy, choroba refluksowa przełyku, mogą powodować bezdech nocny.
  • Płeć – choroba dotyczy w większości mężczyzn.

Leczenie bezdechu sennego

Do leczenia tego schorzenia najczęściej stosuje się specjalne maski, które ułatwiają oddychanie podczas snu. Aparat musi szczelnie obejmować nos, w ten sposób tłoczy powietrze do dróg oddechowych. Napływ powietrza zapobiega zapadnięciu się gardła, zapobiegając w ten sposób bezdechom. W niektórych przypadka konieczne są zabiegi chirurgiczne, np. prostowanie przegrody lub usunięcie migdałków. Należy też unikać alkoholu oraz palenia papierosów. U osób otyłych skuteczne efekty przynosi obniżenie masy ciała. U nieleczonych pacjentów znacznie pogarszają się rokowania i pojawiają się groźne powikłania, takie jak: nadciśnienie, niewydolność serca, senność oraz zaburzenia pamięci i uwagi, spadek koncentracji, a także impotencja. Bezdech senny znacznie obniża komfort życia osób u których występuje.

 

Discover more from WakacjoManiak.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading