5 popularnych ziół na wakacyjne choroby

Zioła chętnie stosujemy w kuchni lub popijamy je w razie przeziębienia i problemów z brzuchem. Wyjeżdżając na wakacje warto zabrać je ze sobą – mogą zapobiec wielu typowo wakacyjnym dolegliwościom.

Drobne problemy ze zdrowiem w czasie urlopu są normalne, zwłaszcza u dzieci. Zmiany w diecie, inny skład chemiczny wody, długa podróż mogą powodować zaparcia, biegunki, nudności, a to tylko niektóre z długiej listy wakacyjnych chorób. Wyjeżdżając na wakacje trzeba zadbać o dobrze zaopatrzoną apteczkę, w której oprócz tradycyjnych leków, mogą znaleźć się popularne zioła – tani, zdrowy i bezpieczny sposób na wiele dolegliwości. Herbatki ekspresowe albo zioła w tabletkach nie zajmą wiele miejsca, a spożywane profilaktycznie przy posiłku z pewnością mogą zapobiec problemom z trawieniem. Zioła, takie jak lipa czy rumianek w postaci gorącej herbaty, to także sprawdzony sposób na uniknięcie przeziębienia, gdy podczas wakacji zaskoczy nas gwałtowna zmiana pogody, a niektóre popularne rośliny pomagają przy ukąszeniach owadów.
Które zioła warto spakować do wakacyjnej apteczki?

Bazylia – pomaga na niestrawność, wzdęcia, kaszel i katar oraz zmniejsza swędzenie po ukąszeniach owadów.

Kolendra – przyspiesza trawienie, działa na zaparcia, łagodzi skurcze układu pokarmowego, poprawi perystaltykę jelit.

Oregano – pomaga na problemy trawienne, działa rozkurczowo, działa przeciwbiegunkowo i w chorobach górnych dróg oddechowych.

Rumianek – działa przeciwzapalnie, uspokajająco, reguluję pracę układu pokarmowego, przyspiesza gojenie się ran, oparzeń.

Lipa – obniża gorączkę, ma dobroczynny wpływ na drogi oddechowe, pobudza wydzielanie soków żołądkowych, działa delikatnie rozkurczowo.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)